Иво Ангелов се завърна с две категорични победи на държавното по борба

иво ангелов завърна две категорични победи държавното борба
Снимка: БФБ, Start-Photo
15:05, 09.06.2022
Чете се за: 02:57 мин.

Държавното първенство по борба започна със схватки в класическия стил в Двореца на културата и спорта във Велико Търново.

Бивши национали се върнаха на тепиха и стигнаха до полуфиналите. 37-годишният Иво Ангелов, световен и европейски шампион от 2013, постигна две победи с технически туш – над Кристиян Антимов и Иван Костов в категория до 63 кг. А за място на финала представителят на Миньор Перник ще спори с Николай Вичев.

Последното състезание за бившия капитан на националите бе олимпийската квалификация през миналата година.

В същата категория чеченецът с наш паспорт Абу-Муслим Амаев (ЦСКА) започна силно в дебютното си участие пред българска публика. Световният шампион за юноши също постигна две победи без да даде точка на противниците си, като на старта преодоля Владимир Божилов, а след това и Илия Чанев. На полуфиналите Амаев ще срещне Августин Спасов.

В една от най-атрактивните срещи на сутрешния сеанс Александър Костадинов (72 кг) победи Нестър Нестъров с 3:1 и се класира да полуфиналите. Преди това двукратният световен шампион за юноши и №1 в Европа при мъжете от 2014-а се наложи с технически туш 8:0 над Кристиян Панайотов.

За 34-годишния Костадинов това е първо състезание от 2016 г. В следобедния сеанс представителят на Миньор ще срещне Наско Георгиев. Полуфиналите започват от 18 часа.

До тази фаза на шампионата достигнаха и настоящите ни национали.

Европейският шампион от 2020-а Едмонд Назарян бе безапелационен на старта в категория до 60 кг – 10:0 срещу Борислав Кирилов. А следващият му съперник ще бъде Мартин Делев. Айк Мнацаканян (77), бронзов медалист от световно и европейско първенство, записа две победи до момента – технически туш срещу Илия Василев и 5:0 срещу Тунай Бекир. На полуфиналите Айк ще излезе срещу Атанас Колев.

При 97-килограмовите Кирил Милов, настоящ европейски шампион, се наложи над Марио Доцин с 5:0, а за място на финал очаква Мартин Иванов.

Схватките бяха изгледани от президента на федерацията Христо Маринов, както и членовете на Управителния съвет Николай Гергов, Иван Мирославов, Валентин Райчев, Методи Пенев.

По-късно днес е жребият при жените, чиито схватки са в петък.

Чете се за: 02:10 мин.
Светлана Каменова пред БНТ: Ще се радвам днес и утре на медала, после продължавам към следващата цел
21:52, 27.04.2024