Кимия Ализаде спечели бронзов медал за България в таекуондото на Игрите в Париж

Кимия Ализаде спечели срещата за бронза в категория до 57 килограма.

22:24, 08.08.2024

Кимия Ализаде спечели бронзовия медал в таекуондото в категория до 57 килограма в Париж.

Българската националка победи световната номер 1 Дзонгши Лио от Китай с 2:1 в битката за третото място.

Ализаде се наложи с 2-1 рунда в битката срещу една от най-титулуваните състезателки в света. В първия рунд двете започнаха предпазливо и не си отбелязаха точки, а в крайна сметка той беше отсъден за 26-годишната българка 2-1 съдийски гласа.

Във втория рунд китайката започна по-активно и поведе с 1 точка, последва протест от страна на Китай, след който бяха присъдени още три точки в актива на съперничката на родната състезателка и така тя взе този рунд с 4-0.

Третият решителен рунд започна отлично за Ализаде, която вкара удар в главата на съперничката си и поведе с 3-0. Китайката обаче веднага върна атаката и изравни за 3-3. След това иранката с български паспорт нанесе нов удар в главата на китайката и поведе с 6-3. Дзонгши върна 2 точки и в крайна сметка рундът завърши 6-5 в полза на българката. Китайският екип протестира, но след разглеждане на видеото не се стигна до промяна в резултата.

Медалът на Ализаде е втори за нея от олимпийски игри. През 2016 г. в Рио де Жанейро тя беше бронзова медалистка за родината си Иран.

Така страната ни вече има две отличия, след като по-рано тази вечер Семен Новиков грабна титлата в категория до 87 кг. на класическата борба.