Над 1200 души се стартираха в тазгодишното издание на маратона на Варна

1200 души стартираха тазгодишното издание маратона варна
10:41, 12.05.2024

Общо 179 атлети стартираха в класическата дистанция от 42.195 километра в тазгодишното издание на маратона във Варна, което стартира днес в 9:30 часа.

Победителите в надпреварата при мъжете и жените ще получат парична премия от по 1500 евро, заелите второ място – по 1000 евро, а финиширалите трети – по 500 евро.

В полумаратона се включиха 418 състезатели, а в дистанцията от 10.5 километра – 532 атлети.

Общият брой на участниците в лекоатлетическото състезание, включително и в бягането на 2 километра пък надхвърля 1200 души от 33 държави.

За втора поредна година маратонът се провежда по обновено трасе. Контролно време на състезанието е 5 часа.

Рекордите от предишни години са притежание на кенийски атлети - при мъжете Осеа Тюей с 2:16.35 часа от 2019 г., а при жените - Джабет Наом, която бяга преди три години за 2:33.08 часа.

Маратонът е съпътстван от спортен празник с демонстрации и томболи с награди в зоната на старт-финала. Желаещите могат да се включат в демонстративни тренировки по художествена гимнастика, карате, йога за деца, табата, баскетбол, футбол, брейк, балет и други с помощта на треньори от варненските клубове и школи.

Александър Георгиев направи 19 спасявания, но Колорадо отстъпи на Далас Старс в мач №3 от полуфиналите на Запад в НХЛ