This is a modal window.
Днес е в сила оранжев код за опасни горещини в страната. В цялата страна, с изключение на Черноморието, е в сила предупреждение от първа и втора степен за температури до 38 - 40 градуса. Остава в сила и предупреждението за опасност от пожари в Югозападна България.
Максималните температури ще са от около 34° в североизточните райони до 40° в крайните югозападни. Ще преобладава слънчево време. Ще духа слаб, в западната част на Дунавската равнина - временно умерен северозападен вятър.
Картата с топлинния комфорт е почти изцяло в червено. На пряка слънчева светлина усещането ще бъде за още по-горещо от действителното време.
Повишението на температурите ще продължи и утре, като районите с предупреждение от втора степен, за очаквани максимални стойности от 38° до 40°, са повече и затова и рискът от пожари в цялата страна е много висок.
Ще бъде слънчево, след обяд в планинските райони ще се развие купеста облачност, но съществени валежи не се очакват. Вятърът ще се ориентира от север-североизток и ще бъде до умерен.
На морския бряг също ще преобладава слънчево време, следобед - с приятен бриз. Предупреждението там е от първа степен, код жълто, за максимални температури около 30 - 33°. Температурата на морската вода е 26 - 27°. Вълнението на морето ще бъде слабо.
В планините, след слънчевото начало на деня, следобед в масивите от Югозападна България ще има купеста облачност, но само на изолирани места е възможно да превали.
Ще духа умерен северозападен вятър. Максималните температури в курортите от 23° на Алеко, 29 - 30° в Боровец и Пампорово до 34° в Банско.
В Европа е хладно за сезона, със значителна облачност и валежи, на места интензивни и придружени от гръмотевици, ще е в голяма част от континента. Предимно слънчево ще е в южните райони и в почти цяла Франция, а на Апенините и Балканите температурите ще се повишат и ще бъдат много по-високи от обичайните.
През следващите дни температурите слабо ще се понижат и в края на седмицата максималните ще бъдат между 30 и 35 градуса. Ще се задържи предимно слънчево. Превалявания и гръмотевици ще има в сряда, главно в Източна България и югозападните райони, в четвъртък и петък - в централните части от страната, а в събота - в западните и планинските райони.
This is a modal window.