ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Президентът Радев участва в дипломатическия форум в Анталия

Чете се за: 02:17 мин.
По света

Десислава Радева участва в дискусия за жените и мира

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Възможностите за доставка на суров петрол от Автономния иракски регион Кюрдистан обсъдиха президентът Румен Радев и колегата му Немирван Бързани. Срещата им се проведе в рамките на дипломатическия форум в Анталия. Радев разговаря и с директора на Световната агенция за интелектуална собственост.

      България цени високо партньорството си с Ирак, както и с Автономния иракски регион Кюрдистан и има амбицията за последващото му разширяване в енергетиката, икономиката, туризма и образованието. Това отбеляза президентът Радев пред колегата си Бързани.

      Като особено перспективна бе подчертана възможността за доставки на суров петрол от Кюрдистан за България, за разширяване на дейността на българските туроператори там и за популяризиране на град Ербил като туристическа дестинация, както и земеделието и производството на храни.

      С директора на световната организация по интелектуална собственост Дарен Ланг, Румен Радев обсъди възможностите за подобряване на механизмите, по които компаниите в България получават достъп до финансиране и за защита на своите идеи и продуктите и технологиите, които разработват.

      Участието на Десислава Радева в дискусията за жените в полза на мира и сигурността бе по покана на съпругата на турския президент Емине Ердоган. Акцент в дебатите бяха пътищата за преодоляване на световните конфликти със средствата на дипломацията.

      "Никой не знае по-добре от майката, която дава живот, колко ценен и крехък е той. Затова е изключително важно да се поощрява ролята и гласът на жените и майките в усилията за предотвратяване на смъртоносни конфликти", коментира Десислава Радева.

      Сред участничките бяха носителки на Нобелова награда за мир, както и първата дама на Сърбия Тамара Вучич

      Широко място на форума организаторите са отделили на конфликтите в света и необходимостта от разрешаването им по мирен път със средствата на дипломацията.

      Снимки: Президентство на Рупублика България, БТА

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?