"Пожарът на българския културен център "Иван Михайлов" в Битоля, Северна Македония, показва лицето на македонизма. Огромна част от българите не знаят какво представлява войнстващият македонизъм, а именно разбиване на паметници, горене на културни центрове. Това е нещото, което искаме да премахнем", коментира проф. Николай Овчаров в "Денят започва".
Културният център "Иван Михайлов" в Битоля осъмна с опожарени врати
"Истинските подпалвачи на клуба "Иван Михайлов" в Битоля са тези, които започнаха с езика на омразата срещу него, а това е политическият връх на Северна Македония в лицето на президента и министър-председателя. Те толерираха езика на омразата, също така в контролираните медии се изсипаха купища нападки срещу България и клуба", коментира доц. Спас Ташев.
Според него реакцията на България е съвсем естествена, даже закъсняла.
"Битката, която водим, не е за Северна Македония, а за българската история. Защото ако "днес" отстъпим под някаква форма и приемем техните постулати за различни гледни точки към историческата проблематика, ще се наложи "утре" да обясняваме на децата ни защо Самуил може би е македонски цар", смята проф. Николай Овчаров.
Кирил Петков: Осъждам остро палежа на културния клуб в Битоля
Доц. Спас Ташев добави, че битката не е само за миналото, но и за настоящето, за тези граждани на Северна Македония, които са съхранили своето българско самосъзнание.
По повод влизането на Северна Македония в Европейския съюз проф. Николай Овчаров заяви: "Не сме против Република Северна Македония, за което едва ли не ни обвиняват. Искаме РСМ да влезе в Европейския съюз, но това да бъде на базата на изпълнените критерии, които са необходими".
Вижте целия разговор във видеото.
Гледайте повече теми от "Денят започва"
Сблъсъци между гръцки фермери и полиция на "Кулата": Има обгазени хора, включително и журналисти
Гръцките фермери започнаха ефективна блокада в района на Серес, на "Кулата" е спокойно
Протести на гръцките фермери: Днес решават дали ще блокират движението на „Промахон“
Как българите извън границите на страната могат да подкрепят DARA на финала на "Евровизия" ?
Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на страната на положителна