Депутатите разглеждат на първо четене предложението на управляващите за въвеждането на фигурата на прокурор, който да разследва главния прокурор.
Промените в НПК и Закона за съдебната власт, внесени от ГЕРБ и Обединените патриоти, предвиждат по предложение на не по-малко от шестима членове на Прокурорската колегия, Пленумът на ВСС с обикновено мнозинство да избира прокурор, който да разследва сигнали за извършени престъпления от ръководителя на държавното обвинение.
Управляващите предлагат: Прокурор, който да разследва главния прокурор
Кандидатите за поста трябва да имат не по-малко от 12 години юридически стаж, много добра атестационна оценка и липса на дисциплинарни наказания през последните 5 години.
Управляващите мотивираха предложението с препоръките на Европейската и Венецианската комисия.
БСП се обяви срещу него. Отрицателно е и становището на прокуратурата. Според държавното обвинение - въвеждането на такава фигура е излишно, тъй като и в момента всеки действащ прокурор може да разследва сигнали срещу обвинител №1.
МЗХ започва информационна кампания за субсидиите през 2026 г. - над 1 млрд. евро за директни плащания на земеделците
За незабавна деескалация и сдържаност от всички участници в събитията в Ливан призоваха от МВнР
Президентът Илияна Йотова: Трябва да има цялостен пакет от мерки срещу покачването на цените
Заради мъртви птици: Басейнова дирекция ще изследва водни проби от Шабленското езеро
Президентът Йотова: Наш дълг е да завещаем на младите хора на България мир и възможност да развиват талантите си