ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Проверка на БНТ: Участвали ли са бургаски ученици в телемост с Русия?

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Давид Сукнаров
A+ A-
Чете се за: 03:20 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Участвали ли са бургаски ученици в телемост с деца от лагера "Артек" в Крим? Това опита да провери наш екип, след като от Руското посолство в България публикуваха на официалната си страница във Фесйбук информация за срещата.

      Твърди се, че деца от Руската гимназия в Бургас са разговаряли със своите връстници за "необходимостта да се противопоставят на влошаването на отношенията между нашите народи".

      Публикацията в страницата на руското посолство е от 4 март. А поводът е Националният ни празник. И на руски, и на български е написано, че са участвали деца от Руската гимназия в Бургас. В официалния сайт на лагера "Артек" е публикувана и снимка от въпросния телемост.

      Профилирана гимназия за чужди езици "Васил Левски" е единствената, известна като Руската гимназия в Бургас, защото е била такава между 1963 и 1992 г. От началото на 90-те години е трансформирана в училище за чужди езици.

      От бургаското училище обаче са категорични, че техни деца не са участвали в подобно събитие, след направени няколко проверки по казуса. И определиха информацията като фалшива новина и опит да се политизира образованието.

      "Проверката установи, че няма отправяна покана за участие на ученици или учители от училището в такава инициатива. При извеждане на ученици от училище се следва процедура, при която се иска информираното съгласие на родителите. Такава процедура не е активирана. Декларации не са входирани. Няма никаква следа от активност за действия, организирани от училището по повод телемоста", каза началникът на РУО-Бургас Петя Петрова.

      На целия колектив на училището е показана и публикуваната снимка от телемоста.

      "След детайлно вглеждане в предложения снимков материал, колегията потвърждава, че тези деца на снимките не са учениците на Гимназията с преподаване на чужди езици "Васил Левски" – Бургас", обясни още Петя Петрова.

      Нашата проверка установи, че в действителност подобен телемост се е състоял, но той не е свързан с нито едно бургаско училище. Това потвърдиха и част от организаторите:

      "Това е частна инициатива между две групи българи. Няма нищо общо с Руската гимназия, нито по някакъв начин инициативата е свързана с някое друго училище. Децата са редовни участници в конкурси свързани с Национално движение Русофили и бе направена връзка с българската диаспора в Крим, със съгласието на техните родители".

      От Национално движение Русофили казаха още, че не са подавали информация до посолство за участие на ученици от Руската гимназия и според тях има грешка в превода.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?