Входът за зрителите е свободен.
Сериозно българско участие предстои в 61-то издание на турнира „Дан Колов – Никола Петров“, който започва от утре, 7 март и ще продължи до неделя, 10 март. Схватките са в столичната зала „Асикс Арена“, съобщиха от пресслужбата на БФ Борба.
В свободния стил на тепиха ще излязат 23 наши състезатели. Сред тях са Мирослав Киров (74 кг), европейски вицешампион от 2021-а, Рамазан Рамазанов, също европейски вицешампион и трети в света, който ще спори за медалите в по-горната за него категория до 74 кг. През миналия сезон дагестанецът с наш паспорт стана носител на златния пояс „Дан Колов“. В тежка категория до 125 кг е заявен Георги Иванов, европейски шампион до 23 г.
В турнира участие ще вземат и по-младите ни състезатели – Калоян Атанасов (70 кг), европейски шампион за кадети от 2022-а, Иван Стоянов (70), трети на Евро 2022 до 23 г., както и брат му Радомир Стоянов (79), трети на Евро 2022 до 20 г.
При класиците на тепиха ще излезе Семен Новиков, единствен до момента с олимпийска квота за България. Той ще спори за отличията в своята категория до 87 кг, в която на световното през септември в Беград спечели бронз. През миналата година Новиков стана шампион на турнира и препаса златния пояс „Никола Петров“.
При по-тежките до 77 кг ще стартира и Стоян Кубатов, пети на световното първенство Белград 2023. В надпреварата ще се включат още националите Дейвид Димитров и Иво Илиев (72), Росиан Дермански (82), Йоан Димитров (87). Дебют на подобен форум ще направи Гриша Назарян (63), най-малкият син на двукратния олимпийски шампион Армен Назарян. През февруари 19-годишният талант стана първи при юношите на турнир във Франция.
21 наши състезатели ще има при класиците.
При жените и двете ни олимпийски медалистки ще излязат на тепиха – Евелина Николова, която ще мери сили в по-горната за нея категория до 59 кг., както и Тайбе Юсеин. Капитанката на националките ще излезе при 62-килограмовите, където ще стартира и Биляна Дудова, №1 в света и 4-кратна еврошампионка. Двете спорят за титулярно място в категорията за предстоящите олимпийски квалификации.
При 68-килограмовите фаворитки за отличията са Юлияна Янева, европейска шампионка от 2023-а, и София Георгиева, трета на европейските олимпийски игри. Двете също спорят за титулярно място в категорията.
При жените ще излязат 19 наши представителки.
Някои от най-добрите състезатели пропуснат схватки, тъй като се подготвят за олимпийските квалификации, които са през месеците април и май.
А в турнира участие ще вземат близо 200 състезатели от 23 държави – Иран, Франция, Италия, Йордания, Казахстан, Република Корея, Косово, Латвия, Северна Македония, Малта, Филипини, Румъния, Русия (AIN), Сърбия, Тунис, Украйна, САЩ, Алжир, Австрия, Китай, Еквадор, Египет и България.
Жребият за първите категории ще бъде теглен по-късно днес. Схватките започват от 10,30 часа в четвъртък. Полуфиналите са от 17,30 часа. Входът за зрителите е свободен.
Българските национали отпаднаха в поредния ден на световния шампионат по борба до 20 г.
Българските борци останаха извън битката за медалите на световното до 20 години
Мартин Шишеков не успя да преодолее репешажите на световното по борба за младежи
Очакват ли се големи разлики при „Гражданската отговорност“ след влизането в сила на „Бонус-Малус“?