Теодор Янков покри норматив за еврошампионат по лека атлетика до 18 години на турнира „Григор Христов – Гришата“

Янков стана осмият българин покрил норматив за европейското първенство за юноши и девойки под 18 години в Банска Бистрица, Словакия.

теодор янков покри норматив европейското първенство години турнира bdquoгригор христов ndash гришатаldquo
Снимка: atletikabg.com
от БНТ , Източник: atletikabg.com
09:59, 03.05.2024
Чете се за: 03:27 мин.

Теодор Янков покри норматив за европейското първенство по лека атлетика на турнира памет на Григор Христов-Гришата, който се проведе на стадиона на Национална спортна академия "Васил Левски".

Любимите дисциплини на Гришата, който отдаде голяма част от живота си на леката атлетика като журналист и написа книгата „На „Царицата“ с признание и любов“, бяха скоковете и именно там се получиха най-силните резултати на състезанието.

В надпреварата на скок дължина за юноши участваха точно 8 атлети. 16-годишният Теодор Янков (Ивет Лалова Спринт Академи) атакува норматива, който е 6.95 и записа 6.93 (-0.6) в първия си скок. Янков премина за първи път в състезание 7 метра с опит от 7.04 и поведе класирането. Опитният Калоян Айрянов (Михаил Желев – Сливен) отговори със 7.05 в петия си скок и се окичи с златото от турнира. Трети е Александър Енчев (Феникс 2004 – Плевен) с 6.81.

Теодор Янков стана осмият българин покрил норматива за еврошампионата за юноши и девойки под 18 години в Банска Бистрица, Словакия, като се очаква поне още толкова наши атлети да се класират за това първенство.

Опит за покриване на норматив имаше и на скок дължина за жени, където Сияна Бръмбарова (Енерджи – Пловдив) се опита да скочи 5.80 (норма за Банска Бистрица), но засега достигна до 5.60, с което зае третото място след Галина Николова (Хеброс – Харманли) – 5.84 и Елена Аргирова (Михаил Желев – Сливен) – 5.67. В тази дисциплина стандартите са покрили вече Карина Цончева и Радина Величкова, но те не участваха в състезанието.

Кирил Георгиев (Михаил Желев – Сливен) също подобри личния си рекорд за победата на гюле (5 кг) за юноши под 18 години с 16.15, а целта му е 17.00, което ще му даде право за участие в европейското.

Натали Костова (Виктория – Варна) победи в скока на височина при девойките с 1.65. Варненката, която през зимата скочи 1.77, започна с фаул на 1.60 и преодоля височината от втори опит. По същия начин превзе и 1.65, но не успя на 1.75. Лорейн Черкезова и Николая Христова от „Джордан“ Благоевград са втора и трета съответно с 1.45 и 1.40.

В тази дисциплина при мъжете Янислав Илиев (Спринт – Червен бряг) оглави класирането с 1.95 пред Денис Димитров (Левски 2016) – 1.55.

Андреан Димитров (Михаил Желев – Сливен) е първи при юношите с 2.00, а близнаците Георги Марков (ЦСКА) с 1.80 и Даниел Марков (ЦСКА) с 1.65 са негови подгласници.

Шампионка на гюле при жените стана Християна Василева (Михаил Желев – Сливен) с 11.70.

Всички призьори получиха медали и фланелки с лика на Григор Христов-Гришата, а след състезанието журналисти и приятели на Гришата се събраха, за да уважат паметта му.

Чете се за: 01:07 мин.
Александър Везенков не спаси Олимпиакос от грешен ход в Евролигата (ВИДЕО)
21:55, 04.10.2024
Христомира Поповска, Стефани Стоева и Гергана Павлова продължават на 1/4-финалите на сънгъл на турнира по бадминтон в София
21:54, 04.10.2024
Чете се за: 02:17 мин.
Даниел Трифонов се класира за два финала на Световната купа по спортна гимнастика за мъже в Унгария
21:35, 04.10.2024