Изолацията заради коронавируса засегна световните музеи много сериозно. Над 10% от тях може да не отворят отново врати, а други ще трябва да задържат новите си проекти, предупреждават от ЮНЕСКО. Тези данни предизвикват тревога в организацията.
Проучване в почти 1 600 музея в 107 страни показва, че почти всички музеи в света са били затворени заради кризата с COVID-19. Проучването е на базирания в Париж Международен съвет на музеите, който си партнира с ЮНЕСКО.
Частните културни институции се опасяват от банкрути.
Над една четвърт от музеите в африканските, азиатските арабските страни се страхуват, че ще им се наложи да затворят.
12.9% от директорите на музеи казват, че не са сигурни дали ще могат да отворят отново след пандемията. Сред причините за това са загубени държавни субсидии, загубени спонсори, липсата на приходи през последните месеци.
Според проучване на ЮНЕСКО близо 35% от музеите в света нямат възможностите на интернет.
Париж отвисоко: Въжен мост предизвиква посетителите на Айфеловата кула (СНИМКИ)
Спад с 9% на зрителите на церемонията за наградите "Оскар" в сравнение с миналата година
Войната в Близкия изток: Тази вечер Израел е ударил ирански кораби в Каспийско море
Екшън на Витоша: Бивш хижар арестуван след заплахи, изстрели и марихуана в хижа "Камен дел"