ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Защо поскъпна олиото?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:02 мин.
Икономика
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Поскъпването на слънчогледовото олио се дължи на липсата на суровина заради лошата реколта от 2020 година. Възходящ тренд на цената се наблюдава от август насам - имаше първо покачване до 2,80-3,00 лв., последва още едно поскъпване с 15-20 стотинки и в момента сме на нива 3,10-3,20 на едро.

      Това обясни в студиото на "Денят започва" Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

      По думите му на международните борси се наблюдава "денивелация близо 1000 долара, което никак не е малко".

      "Това е най-вече заради световния недостиг на слънчогледово зърно и лошата реколта", отново подчерта той.

      Според него се очаква още един постъпателен тред, но поскъпването няма да е значително заради прогнозите за доста добра реколта.

      В отговор на въпрос за цената на хляба Иванов отбеляза, че през последните 2 години при всички видове консуматори на земеделска продукция с цел преработка цената на труда рязко се е покачила.

      "На практика имаме абсолютно обективната нужда от покачване на цената. На фона на увеличаване на разходите на въпросните преработватели, промяната в цената на хляба е незначителна", обясни той и добави, че това поскъпване не буди тревога, защото доходите в бранша са нараснали с повече от 70%.

      За поредна година се отчитаме, че по време на празниците пазарът остана спокоен, което сочи, че "става все по-нормален пазар", продължи Иванов коментара си.

      Какво каза още председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата - вижте във видеото!

      Гледайте повече теми от "Денят започва"

      Свързани статии:

      С близо 70% се е увеличила цената на олиото
      С близо 70% се е увеличила цената на олиото
      Чете се за: 03:20 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?