НОВИНИ
проверка факти истински скелет русалка националния музей дания
Фалшива новина

Скелет на истинска русалка е изложен в Националния музей на Дания, твърдят онлайн публикации.

Проверката на факти на БНТ установи
Калина Попова
от Калина Попова 17:03, 29.09.2024

Скелетът е създаден от датска артистка и е бил част от изложби.

Снимка на скелет на русалка от Националния музей на Дания в Копенхаген обикаля социалните мрежи с едно и също описание:

"СКЕЛЕТ НА РУСАЛКА В НАЦИОНАЛНИЯ МУЗЕЙ В КОПЕНХАГЕН, ДАНИЯ. КОЙ ТВЪРДЕШЕ, ЧЕ НЯМАЛО РУСАЛКИ?"

Публикацията, на която попаднахме, е събрала над 2000 реакции и е споделена над 300 пъти.

Чрез обратно търсене в Google откриваме, че снимката е направена през юли 2012 година от фотографа Брайън Дж. Макмороу. Покрай това обаче намираме и немалко чуждоезични публикации със същата снимка, циркулиращи от години насам. Те предлагат "допълнение" към историята - че скелетът е "намерен от фермер, докато оре нивата си". Кой е фермерът обаче и кога е направено откритието - не се уточнява.

Разказът продължава: "Русалката от Харалдскар, показана за пръв път през 2012 г. в Националния музей на Дания в Копенхаген, е била на около 18 години, с дълга гъста коса и дълги остри кучешки зъби, също така е имала чанта, в която носи зъб от акула, опашка на змия, черупка от мида и цвете".

След проучване онлайн установяваме, че почти всичко от написаното горе е измислица.

"Русалката от Харалдскар" всъщност е дело на датската артистка Миле Руд. Истина е, че за първи път скелетът е показан в Националния музей на Дания в Копенхаген през 2012 година, но като част от специална изложба. Това е видимо в личния уебсайт на авторката в секция "Предишни проекти".

Отново от сайта на Миле Руд разбираме, че през 2013 г. скелетът е изложен в Музея на изкуствата в датския град Вайле. Година по-късно е изложен в зоологическата градина Одензе в централна Дания. През 2016 г. стига и до Морския музей в Елсинор, Дания.

Идеята

Русалките са дълбоко вплетени в скандинавския фолклор, но в случая Руд се вдъхновява от едно много известно истинско откритие в Дания - "Жената от Харалдскар", разказва зоологът д-р Карл Шукер в своя блог. През 1835 г. работници, копаещи в торфено блато край датско имение, откриват тялото на жена. Това, което заинтригува учените, е че макар очевидно да е много старо, тялото е изключително добре запазено - кожата, вътрешните органи и скелетът на жената са непокътнати. Повече от век след откритието - през 1977 г. е установено, че тялото датира около 490 г. преди новата ера.

Жената (а оттам и русалката) е кръстена на мястото, до което е открита - имение на име Харалдскар, построено през 15 век, на няколко километра от днешния датски град Вайле в Ютландия. Имотът е запазен и до днес - превърнат е в хотел.

Жената от Харалдскар е само едно от стотиците "блатни тела", открити в Дания и други страни в Северна Европа. За разлика от повечето древни човешки останки, тези тела често са добре запазени поради киселинността на водите в блатата, ниската темпуратура и липсата на кислород. Най-старото открито блатно тяло отново е от Дания - т.нар. "Мъж от Кьолберг", за когото се предполага, че датира от 8000 г. пр. н. е. или мезолита (Среднокаменната епоха).

Заключение: Твърдението, че в Националния музей на Дания е изложен скелет на истинска русалка, е невеярно. Скелетът е направен от артист и е показан в няколко изложби. Гореспоменатите публикации са измислени истории, вероятно вдъхновени от фолклора, тъй като и до днес няма научни доказателства за съществуването на русалки.

Проектът е финансиран от Европейския съюз по договор номер: 101083730 - BROD. Документите в него отразяват възгледите единствено на независимия консорциум и Комисията не носи отговорност за използването на поместената информация

This project has received funding from the European Union under Contract number: 101083730 — BROD. This document reflects the views only of the independent Consortium, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained herein. 
Поискай проверка