НОВИНИ
проверка факти поскъпнали храните битовите услуги години
Манипулативно

Храните, токът, парното и водата са поскъпнали в пъти за последните години, твърдят публикации в социалните мрежи.

Проверката на факти на БНТ установи

Инфлацията у нас стигна високи нива през последните 3 години, но цените не са се увеличили в пъти.

Храните, токът, парното и водата са поскъпнали в пъти за последните години, твърдят периодично различни публикации в социалните мрежи. Според една от тях, споделяна в последния месец, кашкавалът за 3 години е поскъпнал от 8 на 28 лева, а сиренето - от 7 на 18 лева.

За тока се твърди, че през 2021 г. е бил 50 лева, а сега е 110 лева, поскъпването на водата е от 1,40 на 5 лева за кубик. Действително през последните години инфлацията у нас стигна високи нива, но дали наистина цените са се увеличили в пъти.

Има ли шоково поскъпване при сиренето, кашкавала и хляба?

Справка на страницата на Държавната комисия по стокови борси и тържища показва, че през октомври 2021 година килограм кашкавал тип "Витоша" на едро е струвал 11,68 лв. Килограм сирене пък се е продавал на цена 7,25 лева. На практика това показва, че кашкавалът не е струвал 8 лева през 2021 година, щом цената на едро е по-висока. При сиренето цената обаче е близка до обявената в публикацията. Не така обаче стоят нещата с тази през 2024 година.

В началото на октомври тази година килограм сирене е струвал 11,30 лева. Това означава, че за 3 години, според официалните данни, сиренето е поскъпнало с 56%, а не както се твърди в публикацията - с почти 160%.

При кашкавала също има разминаване. Според публикацията, цената му е 28 лева за килограм. Данните на комисията за стоковите борси и тържищата показват цена на едро 16,62 лева за килограм. Така кашкавалът е поскъпнал с около 5 лева, а не с 20, както твърди публикацията.

При хляба също има разминаване. Според публикацията той струва 2,60 лева, докато преди три години е бил с левче по-евтин. Правим справка на сайта на Министерството на икономиката и индустрията. До юли месец цената на белия хляб тази година е била 1,09 лева.

Има ли шоково поскъпване при тока и парното?

Според обявената информация за 12 месеца парното през 2021 година е струвало 170 лева. Три години по-късно отоплителния сезон е излизал 480 лева. Правим справка в данните на най-големия топлинен счетоводител у нас. Според тях сезонът през 2021/2022 година е струвал за най-малките апартаменти до 49 кв. метра - 511,07 стотинки. В пъти повече от обявената сума от 170 лева. През изминалия отоплителен сезон 2023/2024 година сметката за парно за същата големина апартамент е 522,80 лева. Тоест, според официалните данни на топлинните счетоводители, сметките за парно са се увеличили, но не в пъти, както се твърди в публикацията.

Ако сравним обаче не сметките, а цената на парното, определяна от КЕВР, увеличението е с 30% за последните 3 години. Един мегаватчас топлинна енергия е струвал 98,48 лева през 2021 г., а през тази - 128,25 лева. Данните са за най-голямата топлофикация у нас, тази в София, която има и най-много абонати.

Разминаване има и при обявените данни за тока. От публикацията не става ясно за какъв период е посочената цена. През 2021 година 50 лева е била сметката за ток при месечно потребление от 207,25 кВтч (ако вземем предвид само цената на дневната енергия, при използване и на нощна, потреблението ще е по голямо). През 2024 сметката за същото потребено количество ток 56,79 лева, а не 110, както се твърди в публикацията.

Това може да се види и на сайтовете с цените на трите компании, които доставят ток за бита у нас:

През 2021 година цените на тока не са в пъти по-ниски, както се твърди в публикацията. Това е видно и от решението на Комисията за енергийно и водно регулиране.

Поскъпнала ли е водата от 1,40 до 5 лева?

Справка на сайта на Комисията за енергийно и водно регулиране показва, че тази година цените на водата действително бяха увеличени в някои градове до 40 на сто. В София кубик вода струва 3,60 лева, вместо досегашните 2,94 лева. Цените за цялата страна са между 3 и 6 лева. Възможно е да има населени места с увеличение на цената на водата, близко до това, което е посочено в публикацията, но това категорично не важи за цялата страна.

Заключение: Разпространяваните в социалните мрежи твърдения за рязко поскъпване в пъти на цените на стоки от първа необходимост и битови услуги са неверни.

Проектът е финансиран от Европейския съюз по договор номер: 101083730 - BROD. Документите в него отразяват възгледите единствено на независимия консорциум и Комисията не носи отговорност за използването на поместената информация

This project has received funding from the European Union under Contract number: 101083730 — BROD. This document reflects the views only of the independent Consortium, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained herein. 
Поискай проверка