НОВИНИ
Африка
Фалшива новина

Африка умишлено е представена в умален мащаб на географските карти, твърди онлайн публикация

Проверката на факти на БНТ установи

Твърденията са неверни и манипулативни

Публикация във Фейсбук твърди, че на повечето географски карти Африка умишлено е представена в намален размер, "за да се манипулира и да се промиват мозъци". Внушава се, че Азия е с по-малка географска ширина от Африка. Публикацията има над 500 коментара и повече от 300 споделяния.

Твърденията са стари и периодично се появяват в различни постове, които събират много коментари и са споделяни стотици пъти. Верни ли са обаче тези твърдения? Нашият екип за проверка на фактите потърси експертизата на преподавателя от Софийския университет по "Природна география на континентите" доц. Зорница Чолакова.

Според картата в публикацията ширината на Африка е 7200 км, а на Азия – 6400 км. Доц. Чолакова посочва, че ширината на Африка е приблизително точна, но реалната ширина на Азия е значително по-голяма - разстоянието от най-западната до най-източната точка в Азия е около 10 500 км. То е измерено по меридиана от най- западната точка на Азия - нос Баба Бурну в Турция до най- източната- нос Дежньов на остров Чукотка. По думите ѝ за ширината на Азия е взета всъщност тази на Русия, което е некоректно, защото Руската федерация се намира на два континента.

Според друго твърдение в публикацията, Африка е по-голяма от Европа, Китай и САЩ взети заедно. Това също не е вярно, посочва експертът – общата площ на Европа – 10,5 млн. кв. км, на САЩ – 9,8 млн. кв. км, и на Китай – 9,6 млн. кв. км, е приблизително 30 млн. кв. км, колкото е и Африка.

Друго твърдение в публикацията е, че на повечето карти на света Африка се представя в намален размер. Това е направено умишлено, за да се създаде визуален ефект за малка Африка, "за да се манипулира, промиват мозъци и заблуждават африканците, където и да се намират".

Доц. Чолакова казва, че когато Земята, която е леко сплескана при полюсите, се изобразява на плоскост, има различни математически модели и проекции, които изчисляват как точно това трябва да се случи. В зависимост от проекцията може да има малки деформации. Но в никакъв случай не може да се каже, че Африка се изобразява умишлено по-малка.

В статията са изброени и много "факти" за Африка - суровини, златен резерв, обработваема земя. Твърди се, че континентът има 60% обработваема земя. Според доц. Чолакова повече от една трета от територията на този континент са пустини, което означава, че е невъзможно обработваемата земя да е 60%.

Заключение: Нашата проверка на фактите показва, че в публикацията Африка се фаворитизира изкуствено, а твърденията са неверни и манипулативни.

Проектът е финансиран от Европейския съюз по договор номер: 101083730 - BROD. Документите в него отразяват възгледите единствено на независимия консорциум и Комисията не носи отговорност за използването на поместената информация

This project has received funding from the European Union under Contract number: 101083730 — BROD. This document reflects the views only of the independent Consortium, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained herein. 
Поискай проверка