Никъде в ЕС и Швейцария не се евтаназират селскостопански животни с чума и шарка, само у нас.
В Австрия и Швейцария няма случаи на шарка и чума по животните. В Гърция и Румъния се налагат мерки, включително евтаназия. Твърденията, че само в България се избиват животни, са манипулативни.
Никой не избива животните в Европа, а само в България. И в Швейцария няма случаи на евтанизиране на селскостопански животни. Тези твърдения са разпространени хиляди пъти във Фейсбук и са споделяни най-вече в страниците за земеделие и животновъдство в последните три седмици.
Къде в Европа има болести по животните
За да разберем първо има ли и какви са болестите по селскостопанските животни в Европа, търсим информация от Световната организация за здраве на животните. Това е междуправителствена организация за подобряване на здравето на животните по цял свят. Организацията събира информация за епизоотична обстановка на територията на страните-членки и е създала списъци със заболявания, които подлежат на задължително обявяване от членките й, като се взимат конкретни мерки за тяхното ограничаване.
На сайта на организацията е качена последната информация за обстановката в страните-членки. Данните за България съвпадат с тези на българските власти. Публикувани са данни за последния случай (към 19.12.2024 година) на шарка по дребните преживни животни в България - в кърджалийското село Полковник Желязово.
В графа чума по дребните преживни животни последният случай е от Велинград:
Има ли огнища в Австрия и как там властите се справят?
Според данните на Световната организация в Австрия в момента няма чума и шарка по дребните преживни животни, но за сметка на това страната има сериозни проблеми с птичия грип.
Данните сочат, че над 224 000 птици са заразени. Местните медии пишат, че към ноември месец всички те са били умъртвени.
Как е в Швейцария?
Извън Европейския съюз и известна като страната с най-строгите закони за защита на животните, Швейцария остава лидер в животновъдството. Според Световната организация за здраве на животните в момента там има съвсем слабо разпространение на птичи грип, а сред дребните преживни животни досега не е имало случаи на чума и шарка и затова и страната не е налагала никакви мерки.
Наистина ли никой в ЕС не избива животни?
Когато се говори за чума и шарка по дребните преживни животни в Европейския съюз, традиционно погледите са насочени към Гърция и Румъния. Последният доклад за мерките срещу чумата по животните в ЕС също обхваща само тези две страни.
Справка на сайта на Българската агенция по безопасност на храните показва, че към края на ноември регистрираните болни от чума животни в Гърция са над 4400. А тези в Румъния - над 220 000.
И още:
За тази година първото огнище на чума в ЕС беше открито в Гърция на 8 юли, а в Румъния - на 15 юли 2024 г. във ферма с повече от 50 000 овце. Румъния и Гърция са на второ и трето място по брой овце в ЕС, и на първо и трето по брой кози. Заболяването не е откривано в Съюза от 2018 г. Тогава именно в България беше засечено заболяването - в ямболското село Воден, внесено от Турция.
Още през лятото огнищата на болестта в Гърция предизвикаха хаос, поставени бяха под карантина ферми и бяха умъртвени над 10 000 овце само за месец, пише авторитетното издание Политико.
От официален източник - сайта на СОЗЖ, намираме още информация - и в двете страни са въведени мерки за контрол, включително зониране, ограничения на движението, засилено наблюдение и унищожаване на заразени ферми.
Заключение: Нашата проверка на фактите установи, че в Австрия и Швейцария няма случаи на шарка и чума по животните. В Гърция и Румъния - традиционно най-засегнатите от тези заболявания европейски държави - се налагат мерки, включително евтаназия. Затова твърденията, че никъде в Европа, а само в България, се избиват животни, са манипулативни.
This project has received funding from the European Union under Contract number: 101083730 — BROD. This document reflects the views only of the independent Consortium, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained herein.