Българите завършиха на 20-о място на Евробаскет2022

Български национален отбор по баскетбол за мъже
Снимка: Българска федерация по баскетбол
13:04, 19.09.2022
Чете се за: 02:15 мин.

Mъжкият национален отбор на България завърши на 20-о място в крайното класиране на Евробаскет 2022. Това стана ясно след последния двубой от шампионата.

Баскетболистите на Росен Барчовски завършиха на пето място в група А, като записаха една победа и пет загуби и не успяха да се класират за следващата фаза.

Шампион стана един от съперниците на България в Тбилиси – Испания, който на финала победи Франция с 88:76 точки. Германия се пребори за бронзовите отличия след успех над Полша с 82:69 точки.

Макар и само с пет мача в първенството, Александър Везенков и Дий Бост запазиха водещите си позиции в индивидуалните класации на турнира.

Крилото на Олимпиакос завършва трети по най-много точки средно на мач – 26,8 след Янис Антетокумпо от Гърция и Лаури Марканен от Финландия. Везенков запази първото място и завърши като борец номер 1 на ЕвроБаскет с 12,2 борби средно на мач. Той е в Топ 3 на най-ефективните играчи със среден коефициент на полезно действие 31,2, като и по този показател попадналият в Идеалния отбор на първенството Антетокумпо е лидер, пред Никола Йокич. С четири дабъл-дабъла в пет мача Везенков дели първото място по този показател със сребърния медалист Руди Гобер (9 мача), Никола Йокич и Александър Мамукелашвили.

Дий Бост остана на върха в класацията за най-много асистенции на мач с 8,4.

Лудогорец взе солиден аванс след първия полуфинален мач с Хебър за Купата на България
20:36, 24.04.2024
Чете се за: 00:55 мин.
Берое спечели титлата в баскетболното първенство при жените след успех с точка разлика над Монтана
20:35, 24.04.2024
Чете се за: 02:42 мин.
Кирил Киров в поредицата "Спортните таланти на България"
20:30, 24.04.2024
Чете се за: 02:37 мин.
Румен Радев удостои с Почетния знак на президента участниците в експедицията "Еверест 84"
20:11, 24.04.2024
Чете се за: 03:12 мин.
ПАОК измъкна точка от гостуването на Ламия в 100-ата минута
19:11, 24.04.2024
Виктория Томова допусна обрат и загуби на старта на тенис турнира от категория WTA 1000 в Мадрид
18:48, 24.04.2024
Чете се за: 01:27 мин.
Иван Иванов: Познавам обстановката в ЦСКА 1948, в клуба има много талантливи млади футболисти
18:45, 24.04.2024
Чете се за: 02:10 мин.
Георги Глушков награди участниците в експедицията "Еверест 84"
18:44, 24.04.2024
Георги Иванов се срещна с президента на УЕФА Александър Чеферин
18:39, 24.04.2024
Още четири медала за България от еврошампионата по бокс в Белград
17:34, 24.04.2024
Чете се за: 03:05 мин.
Гледайте финалите на европейското първенство по спортна гимнастика за мъже НА ЖИВО по БНТ 3
17:30, 24.04.2024
Чете се за: 01:40 мин.
Надал: Ще играя на "Ролан Гарос", ако се чувствам достатъчно готов
17:10, 24.04.2024
Британската кралска корона: едно от най-големите съкровища на света