Белгия победи Франция и ще спори с Испания за титлата от Евробаскет 2023 за жени

08:53, 25.06.2023
Чете се за: 02:02 мин.
белгия победи франция спори испания титлата евробаскет 2023 жени
Снимка: ФИБА

Отборът на Белгия стана вторият финалист на Евробаскет 2023 за жени в Словения и Израел, след като надигра в полуфиналите състава на Франция.

Белгийките се наложиха с 67:63 в "Арена Стожице" в Любляна и така за първи път в историята ще играят на финал на европейско първенство по баскетбол за жени.

Ключът за успеха на "котките" беше силното им първо полувреме, след което те водеха в резултата с 44:30.

След почивката обаче французойките се хвърлиха в търсене на обрата и 1:20 минути преди края съумяха да намалят пасива си на само две точки при 63:65, но в оставащото време до края белгийките удържаха преднината си и си уредиха двубой с Испания в неделя вечер в спора за трофея, след като "Ла Фурия" елиминира във вчерашния ден Унгария след победа с 69:60.

Загубата за Франция в полуфиналите пък сложи край на серията на тима от пет поредни участия във финали на европейски първенства, като тимът загуби всеки един от тях.

По този начин момичетата на Жан-Айме Тупан ще трябва да се задоволят с мач за бронзовите медали срещу Унгария, като срещата ще бъде днес от 18.00 часа българско време.

Големият финал на Евробаскет 2023 между Испания и Белгия в словенския град Любляна пък е също тази вечер от 21.00 часа българско време.

Борислав Гуцанов: България трябва да стои максимално далеч от военния конфликт