Тази вечер беше церемонията за наградите на международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Възпитание на чувствата" - това мото води програмата на срещата между киното и литературата тази година. Литературните адаптации превзеха фестивалния екран в София и още 7-кино дестинации в страната. Жури с председател Жан Жак Ано определи победителите.
Вече има победител в конкурса, който е озаглавен "Ако всички мислихме еднакво, нямаше да има конкурси". Носителят на голямата награда на "Синелибри" тази година е германският режисьор от афганистански произход Бурхан Курбани с филма "Берлин Александърплац" по едноименната книга от 20-ти век, която е вдъхновила дори Райнер Вернер Фасбиндер.
Младият режисьор се включи също от дома си и каза: "Ето аз съм тук в кухнята и съм много развълнуван".
Прожекциите продължават. Има и още един конкурс за късометражни филми. На 1-ви ноември ще стане ясен победителят. Ще има среща с португалското и унгарското кино, вечер, посветена на Иржи Менцел.
А финалът на 1-и ноември ще сложи култовият филм на Дейвид Линч "Диво сърце".
БНТ е медиен партньор на събитието.
Преди премиерата на филма за Мистер Сенко: Изложба проследява кариерата на легендарния илюзионист
Звездите на Нидерландския балет Анна Циганкова и Гиорги Поцхишвили с първи гастрол у нас
След обществена подкрепа и реакция на държавата фестивалът A to JazZ ще се проведе
СЕМ с мониторинг за изборите: БНТ получава най-голямо обществено доверие