От ГЕРБ-СДС върнаха на президента Румен Радев втория проучвателен мандат за съставяне на правителство.
"Парламентарната група на ГЕРБ-СДС няма да упражни даденото по Конституция право за реализиране на проучвателен мандат за съставяне на правителство в 47-ото Народно събрание и няма да посочва кандидат за министър-председател", заяви Десислава Атанасова.
Вижте още и в прякото включване на Вера Александрова
ГЕРБ-СДС върна втория мандат (Снимки)
Уважавам вашето решение - заяви Румен Радев - но в парламентарната република именно партиите носят отговорност за излъчване на управленско мнозинство.
Независимо дали са в управление или опозиция всички партии и народни представители имат своята роля за намирането на изход от кризите. Затова още утре ще свикам консултации с всички парламентарно представени сили, за да чуем как виждат те изход от създалата се криза.
Въпросът за властта е важен, но не отменя отговорността пред гражданите и държавата. Българите очакват от политиците решенията и защитата на националните интереси да бъдат поставени над партийните сметки, подчерта президентът.
Политическите коментари след връщането на мандата вижте в прякото включване на Милена Кирова
След като ГЕРБ върна втория мандат, третият остава единствената възможност за съставяне на правителство в това Народно събрание. Три партии вече дадоха заявка, че са готови направят опит - "Демократична България", БСП и ИТН. И трите подчертаха, че са готови да разговарят единствено в рамките на разпадналата се четворна коалиция.
Политическата криза се задълбочава - ПП върна мандата неизпълнен (Обзор)
Преди седмица стана ясно, че ново правителство с мандат на "Продължаваме промяната" в настоящия парламент няма да има. Кандидатът за премиер Асен Василев върна на президента Румен Радев неизпълнен мандат за кабинет.
Снимки: Десислава Кулелиева, БНТ
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube