БНТ1 ще излъчи филма на нашия колега Коста Филипов "Камъкът на страха". Това е разказ за една знаменита плоча на Иван Владислав от 1115 г., която македонските власти отказват да покажат.
Първата снимка на Битолския надпис е направена от Георги Калоянов, български журналист, в двора на разрушената Чауш джамия.

Но има и друг, местен човек, който снима плочата, и той не е споменаван никъде. Това е 84-годишният Панде Евтимов от Скопие. Той е прекарал 7 години в югославски затвор, защото се е занимавал с "българските работи". Възможно е да се окаже, че и неговата истина не е окончателна, но е включена във филма.
През 60-те години на 20 век надписът е разчетен - в над 80% от съдържанието му - от проф. Василка Тъпкова-Заимова и съпруга ѝ проф. Йордан Заимов.

За съдържанието на Битолския надпис, за съдбата му и защо остава тайна за широката общественост гледайте във филма на Костадин Филипов "Камъкът на страха" в Youtube канала на БНТ.
Други документални филми по темата можете да гледате ТУК.
Срещу продажбата на земя на чужденци: Протестиращи в Аржентина влязоха в сблъсъци с полицията
Най-малко 7 загинали при стрелба в училище в Тайланд, 14-годишният нападател се самоуби
1100 непридружени младежи остават в Сеута: Загиналите при нахлуването от Мароко са поне 100
Евтим Милошев: Национален фонд „Култура“ се нуждае от законодателна реформа, а процесите в министерството ще бъдат максимално прозрачни
Любомир Николов: Фентанилът почти изцяло измести хероина, възможно е разбитата лаборатория да е единствената у нас