Паметникът на Съветската армия в София от днес се охранява от палатков лагер. Акцията е на обединение "Левицата". Вечерта пред паметника се провежда и демонстрация на "Възраждане".
След дадената зелена светлина за премахването на Паметника на Съветската армия, с което трябва да се заеме областната управа, нов дом за паметника още няма. Няма и разчет колко ще струва това. Музеят на социалистическото изкуство, където общината предлага да бъде преместен, е тесен за монумента, голям почти колкото 4-етажна сграда. В това са се убедили лично областният управител и директорът на Националната галерия.
Ярослава Бубнова, директор на Националната галерия: Разгледахме градинката се убедихме, че трябва да се направят някакви проучвания преди да се взимат тези решения. Това са огромни елементи, централната фигура е 12 метра, тя не може да се премести е така, това не е ваза за преместване.
Не е ясно и какво е техническото състояние на обекта.
Ярослава Бубнова: Първо това е бронз, достатъчно ценен материал, второ тези фигури са от дълго време на открито и със сигурност имат дефекти по себе си. Авторите на тези скулптури са най-известните български автори. Според мен би било небрежност на нашето време тези неща просто да изчезнат и да се изхвърлят.
Областният управител е изискал от общината плана за преместването на монумента, изготвен още през 90-те години. На място, за да го пазят, от Левицата издигнаха и 24-часов палатков лагер.
Мая Манолова: Да защитим паметника срещу жалката война, която десницата води в навечерието на местните избори срещу паметника и българската история, срещу хора, които нямат аргументи. В много европейски столици - Виена, Берлин, Румъния, Чехия, има паметници на Червената армия.
От "Възраждане" също направиха демонстрация в защита на паметника и са готови за 24-часови дежурства.
"Трябва да има референдум по темата, да бъдат питани софиянци. Това е част от нашата историческа памет и не трябва да става жертва на геополитиката към момента", заяви Деян Николов от "Възраждане".
Красимира Тончева, протестиращ: Ще бъдем тук до паметника по всяко време на деня и нощта. Може ли такива глупости? Това са глупости.
Столичната община пък ще обяви конкурс за това какво да има в Княжеската градина.
Американска делегация отчете напредък на България по пътя към безвизов режим със САЩ
Председателят на парламента Михаела Доцова откри 13-ата пленарна сесия на Процеса на сътрудничество в Югоизточна Европа
Осигуровките на държавните служители ще бъдат обсъдени на заседание на Тристранния съвет
Прокуратурата във Варна разследва пет досъдебни производства по казуса "Баба Алино"
КЗК отмени обществената поръчка за проектиране на детската болница заради ограничителни условия