Поредица от грешки в действията на охранителите на Роберт Фицо видяха експерти. Пропуски са допуснати по целия път от стрелбата до евакуацията на ранения. Забавени реакции и дори липса на такива е можело да доведат започнатото от нападателя до фатален край.
Първа грешка - простреляният премиер пада на земята, а охранителите му не взимат мерки да го предпазят от следващи куршуми. Втора грешка - концентрират се само върху нападателя. Трета грешка - полицаи, които твърде спокойно наблюдават случващото се. На пръв поглед това са изводите от анализа на разпространените кадри от покушението.
Ген. Тодор Коджейков, бивш началник на Националната служба за охрана: "Виждате го премиерът пада сам, през пейката в градинката. Вижте след колко време, даже повече от 3 секунди идват охранителите. Полицаите, неадекватни, според мен."
БНТ: Полицаите се изтеглят, това прави впечатление?
- "Да, неадекватно се изтеглят и не отиват на мястото, където е станал инцидента, а точно обратното - бягат."
Секундите забавяне на охранителите със сигурност е можело да струват живота на премиера.
Ген. Тодор Коджейков: "Според това, което сме учили, и според това, което е практиката, част от екипа неутрализира нападателя, другата част по най-бързия начин извежда охраняемото лице от зоната до най-безопасното място - дали е сграда или някакво укритие."
БНТ: Можеше ли започнатото да бъде довършено, ако имаше втори нападател?
- Разбира се. В тази ситуация, ако е имало втори нападател, спокойно можеше да довърши започнатото.
Когато мишената е почти очи в очи с нападател, решен да убива, е трудно да се реагира и да бъде предпазено охраняваното лице.
Ген. Тодор Коджейков: "Времето за реакция е много малко и действително не може да се реагира по най-бързия начин светкавично да отбиеш пистолета или да го хване, но когато е ситуация, в която започне да се стреля, задължително е да се застане между оръжието и охраняваното лице."
снимки: БТА
В случая обаче не само никой не застава между оръжието и премиера. Суматоха има и при извеждането от мястото на покушението.
Ген. Тодор Коджейков: "Екипът за охрана от моя гледна точка го заварват неподготвен."
Покушението е извършено на площад, пред сравнително малко хора, дошли специално да поздравят словашкия премиер. Нападателят е знаел, че той има практика след официалните си срещи да говори с хората. Възможно ли е обаче да има задълбочени проверки и при спонтанни срещи?
Ген. Тодор Коджейков: "Практиката е, когато има организирано мероприятие, когато мероприятието е свързано със струпване на много хора, тогава се правят КПП-та, контролно пропускателни пунктове."
Случилото се според експертите ще бъде урок не само за първите мъже в европейските страни, но и за службите, които се изправят пред предизвикателството за новите заплахи и подготовката как да им отговорят.