Специален гост в студиото на "Панорама" тази вечер беше премиерът Бойко Борисов. По повод на операциите на МВР и ДАНС той заяви, че те се провеждат под ръководството на Главна прокуратура и Върховна касационна прокуратура. Той допълни: "Има много, много себеотдадени прокурори в момента, дори когато съм бил главен секретар нямаше такива. Може би същите тези момчета пораснаха, но в момента се борят много и са действително адвокатите на държавите, хората, които защитават интересите на държавата, мотивирано МВР, мотивиран ДАНС, подкрепа от евроатлантическите партньори. Аз мисля, че това е достатъчно към днешна дата."
Той беше категоричен, че няма никакво значение кой е премиер, министър и кой е шеф на службите. Важното е, всеки да извърви пътя си, за който гласоподавателите са му дали своя кредит на доверие.
Познанството си с Алексей Петров министър-председателят коментира така: "1982 -1983 година сме съотборници в националния отбор и в спорта. Действително той е човек с много качества, но в същото време това, което видях, с което ме запознаха колегите, истински ме озадачи и дадох ход на операцията. Това е липса на зависимост – да няма човек, срещу който да не могат да работят службите."
На въпрос колко далеч ще стигне правителството, Бойко Борисов отговори така: „До края. Аз истински се чудя на анализаторите, които казват, че това била операция срещу мен или Цветанов, след като аз от три седмици съм запознаван от колегите какво готвят и какво правят, какви доказателства има и какви свидетели се явяват, какви материали излизат. Ето това – на всички мои критици искам да кажа – е да нямаш зависимост. Това е, когато не те е страх, че няма какво да излезе за тебе. Атакуваш, правиш – оставяш службите и прокурорите да работят. Политическата воля на премира е да не пречи – да няма свои, да няма близки, да няма приятели. А който е сгрешил – да може прокурорите и службите да могат да го арестуват. Това е политическата воля и това е липсвало на моите предшественици."
Следва пълен текст на разговора.
Водещ: Бойко Борисов, министър – председател, добър вечер.
Бойко Борисов: Приятно ми е, Бойко Василев, „Панорама”.
Водещ: Вие сте в настроение след тази тежка седмица. Чак ви се чудя.
Бойко Борисов: То като си много уморен не ти остава друго освен да се усмихваш накрая.
Водещ: Война казахте вчера, а днес Алексей Петров го нарече политическа репресия, какво става, господин премиер?
Бойко Борисов: Всеки може във времето на демокрация сам да определя и поведението си и изказванията си. Нямам никакво намерение да коментирам каквото и да е било изказване. Война е, защото виждате операциите, които прави МВР и ДАНС, под, искам да подчертая, ръководството на Главна прокуратура, Върховна касационна прокуратура. Има много, много себе отдадени прокурори в момента, дори когато съм бил главен секретар нямаше такива. Може би същите тези момчета пораснаха, но в момента се борят много и са действително адвокатите на държавите, хората, които защитават интересите на държавата, мотивирано МВР, мотивиран ДАНС, подкрепа от евроатлантическите партньори. Аз мисля, че това е достатъчно към днешна дата.
Водещ: Това вашата война ли е или е войната на министър Цветанов?
Бойко Борисов: Това е войната на държавата.
Водещ: На държавата?
Бойко Борисов: Няма никакво значение кой е премиер, министър, кой е шеф на службите. Всеки от нас е длъжен да си извърви пътят, който гласоподавателите, народът е избрал и е казал „искаме това да направите” и ние го правим.
Водещ: Колко далеч ще стигнете?
Бойко Борисов: До края. Аз дори истински се чудя на някои от анализаторите, които казват, че това е била операция срещу мен или на Цветанов. След като аз от три седмици бивам запознавам от колегите какво готвят, какво правят, какви доказателства, какви свидетели се явяват, какви материали излизат, това е, на всички мои критици искам да кажа, това е да нямаш зависимост. Това е когато, не те е страх, че няма какво да излезе за теб – атакуваш, правиш, оставяш службите и прокурорите да работят. Политическата воля на премиера е да не пречи, да няма свои, да няма близки, да няма приятели. Който е сгрешил, прокурорите и службите да могат да го арестуват. Това е политическата воля всъщност и това е липсвало на моите предшественици.
Водещ: Казвате „да няма приятели” и това го казвате, защото с Алексей петров се познавате отдавна, играли сте карате, имали сте обща фирма, затова ли го казвате?
Бойко Борисов: 1982 -1983 година сме съотборници в националния отбор и в спорта. Действително той е човек с много качества, но в същото време това, което видях, с което ме запознаха колегите истински ме озадачи и дадох ход на операцията. Това е липса на зависимост – да няма човек, срещу който да не могат да работят службите.
Водещ: Дори човек, с който сте се били на тепиха?
Бойко Борисов: Ние сме се били в преносни смисъл на думата.
Водещ: Каратето.
Бойко Борисов: Такъв ни е бил спортът.
Водещ: Да, в преносния смисъл на думата. Той що за противник е?
Бойко Борисов: тече съдебен процес. Има постоянна мярка, до колкото разбрах днес СГС е постановил и всяко мое вмешателство, всеки мой коментар може да бъде използван после в съда като вмешателство и затова мисля, че това, което направиха колегите, толкова много прокурори и служители на ДАНС са работили, съдиите днес са отсъдили постоянна мярка, значи те са чели това, което им е било предоставено, взимали са решения, нека да ги оставим да работят на спокойствие.
Водещ: Кажете, защото според вас...
Бойко Борисов: Липсата на зависимост прави ГЕРБ много силна, много ясна партия.
Водещ: Учуди ли ви това, че много хора искаха точно вие да се изказвате по този въпрос, точно вашето мнение да чуят?
Бойко Борисов: Не, защото няма тема в България, по която да не ме търсят журналистите да се изказвам.
Водещ: Особено тази обаче. От сряда всички казват Бойко Борисов да каже.
Бойко Борисов: Аз в сряда излетях следобед за Брюксел, четвъртък беше Съветът в Брюксел и понеже чух подобни приказки свиках журналистите преди Съвета в представителството, за да им кажа мнението си по въпроса. Нормално е, били сме толкова години съотборници, нормално е да питат. И именно това е най-голямото ми достойнство, няма недосегаем и няма човек, не искам да казвам дали е виновен или не, съдът ще го отсъди, няма човек, срещу който службите да не могат да действат в България. И това се оцени веднага и от Америка и от Европа. Това е новата България. Службите, правозащитните системи могат да работят по всеки, няма значение какъв е.
Водещ: Човек си задава въпроса дали е възможно един човек да е бил едновременно и в службите и в мафията?
Бойко Борисов: Аз повече обаче по тази тема няма да говоря.
Водещ: Казахте обаче подкрепата от вън, няколко пъти го подчертахте, включително и днес.
Бойко Борисов: Аз мисля, че на няколко пъти посланиците на водещи държави в света, дори не дипломатично, изказаха похвалите си към нас.
Водещ: Така е, но те отрекоха акцията да е замислена от вън. Колкото повече го отричат, толкова повече съмнения има.
Бойко Борисов: Вижте, напротив, акцията си е проведена изцяло от Прокуратурата, МВР и ДАНС, а това, че нашите партньорски служби са имали информация или не са имали, това не се коментира. Важното е, че на върха на представителството в България стоят посланиците, те, оставете всичко останало, толерираха волята на правителството, а ние като нация, като народ, които сме били сочени досега за най-бедните, най- лошите в Европа имаме нужда от тези позитивни сигнали, от тази оценка на света да каже в България вече този трудов народ вече не е най-корумпирания. Защо заслужават българите да бъдат наричани по този начин заради 15, 20 или 30 души. Каквато и да е цена ще я платя и тези хора ще ги вкарам в затвора, защото другите 7 млн. 900 и колко хиляди трябва да живеят добре. Не може 20-30 търтея да тормозят държавата и ние правим всичко по този въпрос.
Водещ: Каквато и да е цена, казвате ще я платите.
Бойко Борисов: Абсолютно вярно.
Водещ: Това обаче да се изреже мафията от държавата без упойка е доста тежка задача?
Бойко Борисов: Да виждате да ми е леко, на мен, на колегите, на екипа, не е леко.
Водещ: Да се върнем към чужбина – Гордън Браун, Меркел, Ван Ромпой, Папандреу, Ердоган, Нетаняху, изреждам лидерите, с които се срещнахте през ...
Бойко Борисов: Саркози.
Водещ: ...последните два месеца.
Бойко Борисов: Три.
Водещ: Добре, три. Най-важното, което поискахте от тях, това ли беше, което казахте преди малко, да признаят, че в България е друго?
Бойко Борисов: Е, не, с всеки един от тях има отделни приоритети.
Водещ: Най-важният от тях.
Бойко Борисов: Пак повтарям, когато говориш с канцлера на Германия, говориш и за еврофондове, говориш и за инвестиции, говориш за тотална подкрепа на правителството, тъй като това е най-силната държава в Европа – държавата, която дава най-много пари. Когато говориш със Саркози, има други теми – въоръжаването и енергетиката, сигурността. С една дума, Франция и България в момента имаме прекрасни, приятелски и много, много отношения, които дават гаранция за бъдещето. Ердоган като съсед, мотор по „Набуко”, ако искате и по тази тема да говорим. Но като резултат на всичко това, ако ми позволите, може би аз съм първият, който носи папки, които носят добри новини. Обикновено, когато се ходи в студията, се носят папки, в които има компромати.
Водещ: Във вашите папки какво има?
Бойко Борисов: Аз донесъл последната днес. Знаете, че 2008 година, тези зрители, които не знаят, бяха отказани по седем програми мерките за съответствие съответно на старото правителство. 2009 година също бяха отказани мерките за съответствие, а сега, 2010 година по седемте програми в рамките на тази седмица всички пари, които България до 2013 година може да усвои, са отпушени за България. Сиреч, когато бях в предизборна кампания, аз казах на българите – гласувайте за ГЕРБ, ние ще отпушим и ще върнем еврофондовете. Към днешна дата това мое обещание е изпълнено 100%, 13 милиарда лева могат да усвоят българите, ако сме кадърни, ако имаме желание, ако се напънем, можем да го направим.
Водещ: Казвате „ако се напънем” – защото осигурени не означава усвоени?
Бойко Борисов: Разбира се.
Водещ: Ако под вас, г-н премиер, има уплашена и демотивирана администрация, нали знаете, че няма да стане?
Бойко Борисов: Напротив, самият факт, и аз само за вашите зрители да чуят кои са програмите – това е програма „Транспорт”, това е програма „Регионално развитие”, това е програма „Конкурентоспособност”, това е програма „Околна среда”, това е програма „Техническа помощ” и това е програма „Административен капацитет”. Просто много са интересни за гледане по простата причина, че, тук на вашите зрители отново бих искал да покажа – те са писани всичките писма по един и същ тертип, 2008 година, 2009 година, 2010 година, абсолютно по един и същи начин структурирани. Единствената разлика е, че тук пише „Станишев”, тук пише „Борисов”, сиреч екипът на Станишев и екипът на Борисов. В едните пише „не съответства”, в 2010-та пише, че мерките за контрол са в съответствие с изискванията на ЕК. Искам да честитя на българите тази придобивка, защото едно е да чакаш, а друго е да знаеш, че парите стоят. И сега ние с кметовете в четвъртък, с министрите, със зам.-министрите ще направим всичко възможно да помогнем на тези, които нямат административен капацитет, ще отида в Пловдив с петима министри, ще обясня на кметовете какво не трябва да правят, защото много от тях с умисъл, с умисъл, повтарям, са проваляли програми.
Водещ: Защо?
Бойко Борисов: Абсолютно съм убеден, че на базата, за да изкарат някой лев. И ще дам пример – ЕК категорично казва, че обществените поръчки трябва да са с конкурс, а да няма пряко договаряне. Нашият закон го позволява прякото договаряне и маса кметове, понеже е много лесно да седна с тебе пряко да се договоря, разбира се, като пряко се договоря, пряко ще ми предложиш. Защото, като е конкурс, се явяват 30, 40, 50, 10 фирми. Има конкурс, явен, обявен и точен. Много от кметовете, включително от Смолян, 20% е глобена ЕК, е глобила България за това, че въпреки че са им казали да не правят пряко договаряне, те пак са си го направили.
Водещ: Защо не дадохте пример с някой кмет на ГЕРБ, а с някой кмет на БСП давате пример?
Бойко Борисов: Аз въобще нямах предвид. В Смолян на БСП ли е?
Водещ: Да.
Бойко Борисов: Защото в Смолян на кмета на БСП му направих и КПП,и Дора Янкова ми благодари много, направих й 50 км асфалтов път и тя много ми благодари. Трябва ли да скрия това, че след като има изрична санкция да няма пряко договаряне, е направено – не.
Водещ: Добре, за кметовете не отговаряте ние, но администрацията уплашена ли е, в момента притеснена ли е?
Бойко Борисов: Който е притеснен и не работи, и не получава резултат – безработица има, желаещи за топли канцеларии има и ще сменяме.
Водещ: Да, но вашата работа е да намерите хора, които работят, а не да ги изгоните.
Бойко Борисов: Аз мисля, че фактът, че към момента получаваме тези резултати, хората работят добре, защо да са притеснени? Да, има такива, които са притеснени в администрацията. В понеделник се надявам, че дали ще го арестуваме или директно ще го предадем на прокуратурата, но един шеф на държавна агенция още в понеделник ще го оправим. Ще разберете защо, защото в момента ни тече проверката, но вече знам какво е сторено.
Водещ: На коя агенция ще кажете ли?
Бойко Борисов: Не. Нека да се тормозят събота и неделя. Те са 30 агенции. Нека се тормозят. Те всичките сигурно има какво да си мислят.
Водещ: И аз това си помислих.
Бойко Борисов: Да им пожелаем лека нощ.
Водещ: Със заменките измислихте ли какво да правите, така че България да не загуби пари?
Бойко Борисов: Заменките са, бих казал, най-уродливото, което можеше да роди предишното правителство.
Водещ: Да, но там има и ваши депутати.
Бойко Борисов: Нашият депутат първо тогава не е бил депутат. Нека да сме ясни и коректни. Не е луд този, който яде зелника. Българинът го е казал. Луд е този, който го дава. Ако аз сега изляза и каза на хикс бизнесмени, елате ще ви дам по 200, по 300 декара на морето, те всички ще дойдат. Кой няма да вземе, защо да не вземе? Виновен е този, който дава. Емил Димитров има ловно, иска да си го комасира, да стане по-голямо, кандидатства, дават му го, взима го. Тогава той не е депутат. В момента голяма част от тези са изрязани дървета. Построени са цели комплекси. И аз мисля, че тук и прокуратурата и МВР трябва незабавно да отпочнат тази операция. Аз съм дал, между другото, две седмици срок. Две седмици, мисля, че ще се справят. Какво трябва да се гледа там? Първо, как е строено без строителни разрешения? Примерно един Несебър. Сиреч кметът знае, ако знае защо не се намеси? ДНСК или регионалната служба знае ли? Защо не е спряла строежа?
Водещ: Втори кмет няма да спи спокойно.
Бойко Борисов: Трето, защо и как, откъде са парите в този комплекс хикс? Коя е тази строителна компания, която е собственик ме интересува. Как са взели разрешение да строят през зима, през лято? Кои са тези длъжностни лица? Вие ще видите, че тук цялото това черво, наречено корупция, ще се разплете от единя до другия край. И така град по град. Това е. Или трябва да го докараме докрай, и аз затова донесох тези папки, защото в тях стоят 13 милиарда лева. Европа ни каза днес: това, което правите го толерираме. Ето ви парите. Сега продължавайте да работите така и не допускайте провали.
Водещ: Европа казва и друго обаче. Всъщност вие казвате друго на Европа. Казвахме досега, че цел номер едно е пътя към еврото. Само че този път изглежда блокиран като границата с Гърция. И пак по вина на Гърция. Ще смените ли обаче целта в движение?
Бойко Борисов: Не. Но това не значи, че трябва да кажем на хората, че тази цел става труднопостижима в следващите две-три години.
Водещ: Труднопостижима? Не я обещавате?
Бойко Борисов: Вижте, аз понеже обичам да говоря ясно. Тя няма как да стане. И вчера разговарях и с шефа на Европейската централна банка, и с г-жа Меркел, Саркози и важните хора, които биха ми дали съвет. Просто уплаха, стреса от Гърция в момента в ЕС е просто не можете да си го представите.
Водещ: Аз мога да си го представя, но Симеон Дянков знае ли, че тази цел вече...
Бойко Борисов: Симеон Дянков, като му се обадих снощи, той продължава да не ми вярва дори на лошата новина и казва: не, ние сега ще работим да ги стабилизираме. Той иначе е много ентусиазиран, с хъс и мерак работи, вика: не, ние ще стабилизираме еврото, защото сега сме добри, дисциплинирани. Между другото, действително вчера и мен и естонския колега, ние сме единствените за пример в Европа.
Водещ: Тази дисциплина не коства ли фалити на български фирми, стягане на..?
Бойко Борисов: Вижте, какво значи „коства ли фалити”? Какво значи „коства ли фалити”?
Водещ: Ако разплащанията на фирмите са забавени...
Бойко Борисов: А защо са забавени? Защо предишното правителство не си ги е платило, да питам? Защо аз трябва сега да мисля за това, което те не са разплатили? За от ланския сняг, вече 100 пъти го повтарям, до строителните компании. Защо са позволили да се сключват договори, когато няма пари в бюджета? И сега тези строителни компании идват при мен и викат: „Да, де, ние тук за 10-12 млн. сме свършили работа. Плати я.” Къде ти е, защо когато няма в бюджета пари, ти си работил? Защо? Защо?
Водещ: Това за...
Бойко Борисов: За да вземат комисионните ли или какво?
Водещ: Това за тези, предишните, ясно, но въпросът е: „Дали не бяха забавени разплащания, заради това да се държи финансова фискална дисциплина, за да се ходи в еврото?”
Бойко Борисов: Аз се надявам и по-точно...
Водещ: Аз питам...
Бойко Борисов: ... искам да си мисля, че вие питате така просто, за да разберат повече хора, не че не ме разбирате.
Водещ: Да.
Бойко Борисов: На Гърция, на Румъния, на Португалия, на всички, които имат дефицити им поставиха срок, примерно, на Гърция – вчера, на Румъния – онзи ден – влизайте до 3%, максимум – 4-5, защото съм им много големи – на по 15-16%. Ако аз не бях направил това, господин Василев, тези същите, който говореха да вдигна дефицита, сега щяха да кажат: „Видяхте ли, Брюксел наказа Борисов за това, че той вдигна...” Няма, аз съм вече много стрелян заек от тях, за да им позволя дори и мъничко да им дам шанс нещо вярно да кажат. Ако аз го бях направил, сега щеше да има санкции от Брюксел с една година срок ние да влезем в дефицит.
Водещ: Аз питам и заради друго, има...
Бойко Борисов: Освен това...
Водещ: Да.
Бойко Борисов: ... 40, 80, 80 млн. общо са 200 и завчера Дянков беше със строителните фирми и с много други, ние сме направили график, и януари, февруари, март, до края на март ние си изчистваме със тях. Връщаме задържано ДДС. В момента ние с огромния обем сме се оправили, вече сме ги разплатили.
Водещ: Аз питам и заради друго, не се ли струпа много стрес на хората, включително и на вашите избиратели? Днес разбират, че болници ще се закриват, утре разбират, че ще се вдига пенсионната възраст, това се отложи, все пак не рискувате ли подкрепата на хората?
Бойко Борисов: Няма риск, значи, българското общество досега е било според мен, ние трябва да си говорим с хората. Няма значение какъв си.
Водещ: Достатъчно ли говорихте за здравната реформа?
Бойко Борисов: Да, разбира се и категорично тази реформа трябва да се проведе точно по този начин. Само табелата...
Водещ: Сигурни ли сте, че хората разбират? Хората не я разбират, изглежда.
Бойко Борисов: Хората не я разбират, защото много са впрегнати в... Удобно им е така, примерно – да има няколко доктора, няколко медицински сестри, няколко санитари, табелата е болница, обаче като дойде болният, го пращат в следващата болница. Но затова, че е бил в тази болница, взима пари. И затова ние искаме първо да се започне, ако щеш, от табелата. Едно е да е болница. Тя, ако е болница, трябва да има в нея всичко, ако е спешен център, то е именно това, което всъщност сега представляват тези, в кавички, болници – спешни центрове – отиваш, ако нещо си се порязал, контузен – първа помощ да ти дадат и оттам те качват и те карат във ВМА, в „Пирогов”, в големите болници. Не е ли така?
Водещ: Така е.
Бойко Борисов: Факт, безспорен. Ние искаме да кажем истината и да кажем: „Ще спрем да харчим пари за това, което не правят всъщност в тези болници.” Дали ще има линейка, дали две – да, нищо не става толкова бързо и в една реформа, изведнъж да кажем: „Ето, това е идеално.” Да, затова има... Министър Нанев и неговият екип обикалят болница след болница, болница след болница или спешен център след спешен център, срещат се, запознават се чисто териториално и там, където независимо, че няма пълният критерий тази болница, но е много изолирано или много, как да го кажем...
Водещ: Далече, далеч от...
Бойко Борисов: Изразът на БСП тук ми харесва – „защитена болница” да я наречем, ние ще я оставим тази болница и това ще стане в рамките тук на десетина дена, ще имаме такъв критерий.
Водещ: Добре, господин Борисов...
Бойко Борисов: Така че, какъв е проблемът? Пенсионната реформа, за която говорите, за възрастта, ние сме казали, че от 2012 година ще говорим на тази тема.
Водещ: Да.
Бойко Борисов: И аз го извиках Младенов, Тотю Младенов, и питам: „Добре, господин министър, сега сме януари или февруари сме 2010 до 2012 финансовата и икономическата ситуация в света, в България ще са коренно, дай Боже, коренно различни, защо сега ние тревожим хората? Когато дойде 2012, първо, дай Боже, тогава всички ние да сме работили добре, да сме усвоили пари, да има пари, тогава може и да не се наложи да се прави. Защо сега? Ние говорим в условията на криза.” В условията на криза трябва здравната реформа да направим, защото там изтичат най-много пари.
Водещ: Добре, това, че вие и някои ваши министри често променяте решенията си, вашата сила ли е или вашата слабост?
Бойко Борисов: Аз считам, че е сила, защото ако бившият премиер не се инатеше, когато всички му казваха: „Махни този.”, или „Направи това.”, или „Не го прави по този начин.”, той стоеше твърдо зад хора и структури, които всъщност накрая и го предадоха.
Водещ: Един въпрос от днес...
Бойко Борисов: Затова, ако държавата беше моя: аз мога да се съобразя, мога и да не се съобразя. Но, когато тя е на хората и аз съм избран временно за една частичка от целия този период на тази държава да съм начело, аз съм длъжен да се съобразявам, да ги слушам всеки ден. Вие видяхте и майките, когато дойдоха при мен с децата за генномодифицираните организми, за 10 минути се разбрахме и то елементарно. Това, което е писмото от Брюксел, точно това трябва да влезе в закона. Съгласни ли сте? Съгласни сме. Довиждане. Довиждане. Полицейските синдикати дойдоха, говорихме, излязоха, казаха: „ОК, по начина, по който сме се разбрали за допълнителна помощ от операциите, които провеждат да остават като процент в ДДС.” Говорих с Дянков, каза: „Можем да го направим.” От юни месец, когато актуализираме бюджета, ще ги поканя, ще участват в актуализирането на бюджета.
Водещ: Това не се ли тълкува като липса на концепция и предварителна представа какво правите?
Бойко Борисов: А кой има концепция и предварителна представа за това, което прави?
Водещ: Живота, казвате, поднася изненади всеки ден.
Бойко Борисов: Ние трябва да сме гъвкави, животът е това, което е днес. Коя държава с концепция се е оправила? Да, има Стратегически план за национална сигурност, за енергетика, което... Следваме тази стратегия, но в условията на тази финансова криза... Аз мога да ви кажа вчера и в Брюксел – ние в съвета на премиерите едно с едно решенията не могат да намерят подкрепа от всички.
Водещ: „Набуко”, например, намери ли?
Бойко Борисов: „Набуко” – за радост Гордън Браун беше много, британският премиер твърдо зад мен. Аз им поставих въпросът: „Колеги, докога ще шикалкавим с взимането нас оценки?” Не го казах „шикалкавим”, „Докога ще изпращаме противоречиви сигнали?”, нали така е в Брюксел.
Водещ: Шменти-капели.
Бойко Борисов: Да, уж „Набуко” е приоритетният проект, но освен България, която си е ратифицирала договора и сме се подготвили, Турция и Ердоган натискат, нали също са готови, искаме да го правим, Великобритания заяви твърдо, че иска да участва в тази тройка Ердоган-Борисов-Браун да изтеглим „Набуко” като приоритетен проект, всъщност ние сме на кота 0. Ние само си говорим, че е приоритетен. И така по още няколко теми за общата енергийна...
Водещ: Политика.
Бойко Борисов: ... политика на Европейския съюз. Аз ги попитах: „Какво пречи, всички ние да ги купим газа?” Европейската комисия отива, купува газа от Русия и го разпределя. Защо не го правим, нали ние сме европейските съединени щати? Затова е Европейският съюз.
Водещ: Много ми е интересно какво ви отговориха на това.
Бойко Борисов: Защо България сама трябва да взима решение, нали примерно, или Румъния ще взима ракети, България примерно дали ще вземем радар в противоракетната отбрана. Излиза Европейската комисия, ние затова сме едно семейство, затова сме един съюз, затова сме една финансова система, затова си помагаме.
Водещ: Не искате да се нагърбва България с решения като това за противоракетния щит или иска да се скрие под чадъра на общата европейска политика?
Бойко Борисов: Аз искам точно и ясно България да бъде защитена в общата противоракетна отбрана на Европа и когато радара е в Германия, или в България, или в Румъния, за Европа е едно и също и то трябва да имаме единна позиция, единно решение. Това съм казал и мисля, че съм прав. Аз благодаря и на господин Рампой, че най-много на мен ми даваше думата, но и всички колеги след това дойдоха и ме поздравиха, а господин Папандреу направи един изключителен жест от библиотеката, където беше срещата на съвета, до където бяха нашите журналисти, даже с едно микробусче отидохме двамата, да говори пред българските журналисти, да благодари за подкрепата, която им дадохме за това, че Европейската комисия застана зад тях в тази изключителна тежка ситуация, но те са правили това, което мен не караха да направя с този бюджет. Оттам им е проблемът.
Водещ: Сега, когато обаче скандалът около Румяна Желева отмина, работата около Илиан Михов затихна, вие, най-важния извод, който си направихте, защото досега говорим за неща, за папки, за успехи...
Бойко Борисов: Защо за Илиан Михов пак утихна, кое е утихнало? Не можах да схвана.
Водещ: Утихна историята цялата около...
Бойко Борисов: Не, Илиан Михов е един изключителен професионалист, който...
Водещ: Не, не нямах предвид...
Бойко Борисов: ... чака и стане ли необходим, ми е обещал, че ще се яви. Така че... Сега ми е съветник. Кое да утихне? Утихването означава – нещо все едно не е както трябва, а то е както трябва.
Водещ: Вече не се говори за това, това искам да кажа. Исках да ви попитам обаче – открихте ли някаква своя грешка във всички тези неща?
Бойко Борисов: Не, нямам грешка. Аз продължавам да считам, че Румяна Желева щеше да се справи добре. Но срещу нея се... Тя стана по-точно жертва на борбата между левицата, десницата и либералите в съюза. И между другото вчера всички дойдоха да ме поздравят. На 2 и 3 март той ще бъде в България, за националния празник на България ще дойде президента на Европейския парламент. Мисля, че това към нашата нация е също един много ясен знак за подкрепа от Европа. Той каза: „Имаш най-доброто, което си дал в Европа. Просто всички толкова се радваха и господин Барозу, че вече и комисията работи и всичко работи, защото всички си даваха ясна сметка, че Европейската народна партия нямаше да даде Желева.” До май нямаше да има комисия. Поне 4-5 други комисари щяха да паднат. Докато не се изтощят...
Водещ: Имате предвид Кристалина Георгиева.
Бойко Борисов: Не, не, ако не бях направил този бърз ход, подмяната с госпожа Кристалина Георгиева и то с безспорен кандидат, просто си отдъхнаха всички. ЕНП бяха готови на война докрай.
Водещ: Добре, едно последно изречение...
Бойко Борисов: Така че не виждам грешка.
Водещ: Едно последно изречение, господин Борисов, използвам това, че в неделя е прошка, че ще има и панихида на убитите от народния съд и да ви попитам, малко да се върнем към началото на разговора, българското общество, вие казахте – българския народ изстрадан, измъчен и така нататък, от какво има нужда сега – от прошка или от война?
Бойко Борисов: Добрите хора имат нужда да си почиват, да си работят, да си празнуват, да си гледат семействата, а ние трябва да воюваме, за да им запазим спокойствието. Просто съдбата е такава – за едни война, за други мир. За да живеят другите, тези 7,5-7,6 млн. души трябва да има 15-20 себеотдадени, себеотричащи се хора, който да защитят интересите им с каквато и да е цена.
Водещ: Бойко Борисов, министър-председател, благодаря ви за разговора. Сега, уважаеми зрители, ще видите една след друга предишния и новия български еврокомисар. Първо спомената вече Кристалина Георгиева...
Бойко Борисов:Извинявайте, че се намесвам. Единственото, което дадохме пари вчера в Европейския съвет, бяха 90 млн. евро на Кристалина Георгиева да замине за Хаити.
Водещ: Тук, само след малко тя ще го каже това, защото всъщност разговора с нея го записахме преди три часа в Брюксел.