От ГЕРБ се обявиха за връщане на ГДБОП в МВР - това се случи при представяне на управленската им програма в сектор "Сигурност".
д-р Ханс-Петер Фридрих, бивш министър на вътрешните работи на Германия: "Когато става дума за сигурност, за битка с мафията и организираната престъпност е нужно взаимодействие и доверие между партньорите. Следим внимателно какво става в България, защото вие сте външна граница за Европейския съюз."Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че сигурността е изключително важна за развитието на всички други сектори.
Бойко Борисов, председател на ГЕРБ: "Една държава стои на тези два стълба - финансите и сигурността. Когато се разклати един от тях, другият не може да удържи. А сега се разклатиха и двата."Според бившия вътрешен министър Цветан Цветанов последният закон за МВР е върнал остаряло разделение на структурите в министерството, което пречи на работата по места и това трябва да се промени.
Цветан Цветанов, зам.-председател на ГЕРБ: "Нашата основна цел ще бъде отмяна на реформата Йовчев - Бисеров, която беше проведена по силов - законодателен начин, но не и в диалог с парламентарните партии и неправителствения сектор. Също така извеждане на звеното за СРС-та от ДАНС и вливането им в ДАТО."В концупцията на ГЕРБ Агенцията за СРС-та ще се запази самостоятелна, борбата с организираната престъпност ще се върне в МВР, а ДАНС ще бъде контраразузнавателна служба, без разследващи и полицейски функции. Цветанов обяви, че в края на септември ще бъде готов целият пакет закони в сектора.
Бойко Борисов, председател на ГЕРБ: "Но трябва да се направят така, че по никакъв начин състава на МВР, състава на ДАНС да не почувства никакъв трус. За реваншизъм за подобни неща съм гарант, че няма да допусна да се случат."От ГЕРБ са категорични още, че ще върнат пълномощията на президента в назначаването на професионалните ръководители в сектор "Сигурност".