Айк Мнацаканян ще се бори за олимпийска квота на турнира в Истанбул

айк мнацаканян остана празни ръце европейското първенство борба
17:01, 09.05.2024
Чете се за: 02:45 мин.

Айк Мнацаканян се класира на полуфиналите в категория до 77 килограма класически стил от олимпийските квалификации в Истанбул, след като записа три минимални победи. Олимпиецът от Токио 2020 е само на още един успех от класиране за Париж 2024.

Мнацаканян започна турнира с победа с 3:1 срещу испанеца Маркос Санчес-Силва, след което се изправи срещу унгареца Золтан Левай. Българинът и световният вицешампион си размениха по една точка на старта, а в последствие Мнацаканян записа още една и спечели с 2:1.

На четвъртфиналите Мнацаканян се изправи срещу Паулиус Галкинас. Българският национал удържа атаката на литовеца от партер в първата част и я завърши с точка пасив, а във втората изравни за 1:1, но също не успя да пренесе съперника. Мнацаканян обаче взе предимство по критерий и го задържа до края за класиране на полуфиналите.

При още една победа тази вечер Мнацаканян ще спечели директна квота за Париж 2024, а загуба ще го остави на репешаж за финалната на 77 кг.

Битката за олимпийска квота на Айк Мнацаканян може да проследите НА ЖИВО от 18:00 ч. по БНТ 3!

Абу-Муслим Амаев загуби на старта при 67-килограмовите след драматична схватка с действащия и петкратен шампион на Африка - Мохамед Елсайед от Египет. Българският национал отстъпи с 2:5 в първата част, а 40 секунди след началото на втората върна две точки. Елсайед обаче взе нови четири бързо след това и поведе с 9:4. Египтянинът започна да играе пасивно и Амаев се доближи на 8:9 минута преди края, но така и не успя да вземе още точки.

На осминафиналите Елсайед се изправи срещу Валентин Петич от Молдова и загуби с 1:4.

На 97 кг Калоян Иванов отстъпи на азиатския шампион от 2019 и полуфиналист на регионалните квалификации Узур Джузупбеков (Киргизстан) с 1:3. В последствие съперникът на българина загуби с 0:2 от финаландеца Арви Саволайнен.

Недялко Петров също приключи с участието си в турнира в Истанбул, след като в началото на деня отстъпи с 0:8 срещу Юстас Петравичюс. Литовецът записа още една победа до четвъртфиналите, където обаче отстъпи по критерий последна точка на румънеца Разван Арнаут.

Георги Дерменджиев: Трябва да бъдем 100% мотивирани срещу Динамо Батуми
10:29, 16.07.2024
Лудогорец привлече офанзивен халф от Олимпиакос
10:15, 16.07.2024
Чете се за: 02:02 мин.
Ивет Лалова пред БНТ: Светът става Олимпиада (ВИДЕО)
Чете се за: 01:42 мин.
Илияна Мичевска със златен медал от световното първенство по лека атлетика за хора с увреден слух в Тайпе
21:06, 15.07.2024
Чете се за: 01:17 мин.