Димитровград извоюва отборния трофей при мъжете в свободния стил на държавното първенство по борба

Селекцията на старши треньора Салим Наим и президента Георги Петров събра 161 точки в крайното класиране и вдигна купа „Никола Станчев“ в Пловдив.

димитровград извоюва отборния трофей мъжете свободния стил държавното първенство борба
Снимка: startphoto.bg
18:51, 15.06.2024
Чете се за: 03:45 мин.

Борците на Димитровград за първи път взеха отборния трофей при мъжете в свободния стил. Селекцията на старши треньора Салим Наим и президента Георги Петров събра 161 точки в крайното класиране и вдигна купа „Никола Станчев“ на първенството в Пловдив.

Принос за успеха имаше и по-малкият син на треньора - Денис Наим, шампион на България при юношите. На финала талантът отстъпи единствено на опитния Георги Вангелов, пети от олимпийските игри, с туш в категория до 61 кг.

Димитровград си тръгна с две титли в индивидуалната надпревара. Богомил Бонев бе над всички в категория до 86, след като в изключително оспорван финал се наложи над Киро Михов, благодарение на победните точки, които взе в последните секунди за 9:7. Преди това Бонев постигна още три победи – над представителя на домакините Гюрсес Юсеин, Денис Михайлов и Тихомир Иванов.

Георги Иванов пък ликува при най-тежките до 125 кг. В решителната схватка носителят на златния пояс „Дан Колов“ тушира Умар Исраилов с японска сърма. Това бе втори туш за еврошампиона до 23 г. от миналия сезон на първенството. Преди това той победи категорично и Драгомир Димов в полуфиналите, а на старта прегази Вълчо Делчев с технически туш – 10:0.

Шампионите от Димитровград имаха медалисти в шест от общо 10 категории. Бронз прибавиха Делчо Нейчев (65), Георги Жисгов (70), Веселин Петров (74), Мирослав Иванов (86) и Драгомир Димов (125).

Домакините от Тракиец пък се придвижиха с едно място нагоре от миналата година, когато завършиха трети. Тогава отличието бе първо в новата им история.

Титла за Тракиец взе Мюрен Мурад при 97-килограмовите след успех на финала над Георги Димитров с 5:1. Това бе и единствената среща, в която талантът даде точка. Останалите три битки той спечели с технически туш 10:0 – срещу Димитър Манолов, Мерт Славов и Денислав Димитров.

Другият финалист на домакините Иван Бадавров взе сребро в категория до 65 кг, единствената му загуба бе срещу опитния Микяй Наим, втори в Европа при мъжете от 2023-та, с 0:10. Състезателите на "Тракиец" взеха и пет бронзови медала.

Трети в отборното класиране се нареди тимът на НСА със 131 точки. Студентите имаха най-много финалисти – четирима, които взеха сребро в отделните категории.

С две титли си тръгнаха борците на Берое, спечелени от Калоян Атанасов (70) и Иван Стоянов (74), както и Юнак Локомотив Русе. Националът Ахмед Магамаев взе бърза победа на финала, само за 19 секунди в категория до 92 кг. Първи стана и Георги Вангелов. Петият от олимпийските игри спечели и трите си срещи с по 10:0.

В останалите категории националите очаквано станаха първи - Михаил Георгиев (79 кг), както и Ивайло Тисов при най-леките до 57 кг.

Първи два медала за България на европейското първенство по вдигане на тежести за кадети и кадетки в Солун
Какви са политическите заявки за бъдещо управление и за опозиция на властта? (ОБЗОР)