Драмата "Титан" е големият победител на кинофестивала в Кан. Американец и норвежка спечелиха наградите за най-добър актьор и най-добра актриса. Церемонията започна с гаф на председателя на журито - американският режисьор Спайк Лий.
Лий съобщи преждевременно носителя на "Златната палма".
След това носителят на престижната награда беше обявен от актрисата Шарън Стоун. Тя няма да обърка нещата, пошегува се Спайк Лий.
"Титан" е изпълнен със секс и насилие филм на французойката Жюлиа Дюкурно. В него главната героиня оцелява след катастрофа благодарение на титанова пластина, имплантирана в главата ѝ. Дюкурно е втората жена, спечелила "Златна палма" след новозеландката Джейн Кемпиън през 1993 г.
31-годишният американец Кейлъб Ландри Джоунс беше отличен за най-добър актьор за изпълнението му на масов убиец във филма "Нитрам" на австралийския режисьор Джъстин Курцел.
"Благодаря на журито, благодаря ти Джъстин, благодаря ви толкова много", заяви актьорът Кейлъб Ландри Джоунс.
Норвежката Ренате Рейнсве спечели приза за най-добра актриса. Тя е млада жена в кризисен период във филма "Най-лошият човек на света" на Йоаким Трир.
Наградата на журито си поделиха режисьори от Израел и Тайланд.
Японецът Рюсуке Хамагучи беше отличен за най-добър сценарий за филма "Качи се зад волана на моята кола".
На 74-ия кинофестивал в Кан се състезаваха 24 творби.
Снимки: БГНЕС