Едмонд Назарян ликува с титлата от държавното първенство по борба при дебюта си в категория до 63 кг

едмонд назарян ликува титлата държавното първенство борба дебюта категория
от БНТ , Източник: БФ Борба
19:06, 07.01.2024
Чете се за: 03:30 мин.

Едмонд Назарян спечели държавната титла по борба при дебюта си в категория до 63 кг на класическия стил, след като на финала в Стара Загора надви Августин Спасов с 9:0.

Преди това действащият европейски шампион при 60-килограмовите записа още три убедителни успеха по пътя си към триумфа.

По-малкият брат на Едмонд Гриша Назарян обаче не успя да стигне до подиума в една от най-оспорваните категории до 67 кг, където 19-годишният борец отпадна в полуфиналите, а малко по-късно в битката за бронза загуби и от национала Иво Илиев с 1:3 точки. Титлата пък спечели Абу Муслим Амаев след категоричен успех 9:0 във финала срещу Никълъс Сулев.

Шампион при по-тежките (77 кг) стана Стоян Кубатов, след като петият от последното световно първенство регистрира четири победи, без да даде точка на конкурентите си, а в битката за титлата съперникът му не излезе.

Натурализираният грузинец Айк Мнацаканян грабна титлата при 82-килограмовите, като бронзовият медалист от европейски и световни първенства се бори само във финалната среща, в която надделя над Росиан Дермански с 3:2. Преди това трима от съперниците му отказаха да излязат на тепиха и така националът записа служебни победи.

Със златни медали от държавния шампионат се окичиха още и Йоан Димитров (87 кг) след успех на финала над Ивайло Иванов с 8:0, както и Константин Стас (72 кг), който в решителната схватка надви Дейвид Димитров с 9:2.

При 97-килограмовите титлата заслужи Калоян Иванов, който по пътя си преодоля и миналогодишния шампион в тежка категория Мариян Маринов с 4:2 точки. Недоволен от загубата си пък, Маринов прояви неспортсменско поведение и бе дисквалифициран.

В хода на заключителния ден на държавното първенство в Стара Загора пък бе почетен дългогодишният треньор и бивш международен съдия Биньо Чифудов по случай 75-ата му годишнина. Той получи почетен плакет от президента на федерацията Христо Маринов, а неговият син Димитър Чифудов, който сега е международен арбитър - олимпийска категория, му връчи огромен медальон. Същата награда от фамилия Чифудови получи и Георги Мърков - олимпийски, световен и европейски шампион и понастоящем президент на клуб "Левски".

Ето ги и резултатите във финалите на останалите три категории в класическия стил:
55 кг Стефан Григоров – Йордан Топалов 8:0
60 кг Недялко Петров – Мартин Велев 9:0
130 кг Симеон Станкович – Игнат Миленов 1:1

Камиони, натоварени със стока за Австрия, чакат с дни на "Дунав мост 2"
Изолация при шарка: Какво се прави, ако личният лекар не работи?