Марк Христов остана на пето място на Големия шлем по джудо в Грузия

Другите български представители - Георги Граматиков (категория до 81 кг), Янислав Герчев (66) и Йоана Манова (63) загубиха още на старта.

марк христов триумфира титлата европейското джудо години
Снимка: БФ Джудо
16:33, 23.03.2024

Марк Христов завърши на пето място в категория до 73 килограма на Големия шлем по джудо в Тбилиси, Грузия. В малкия финал българинът отстъпи пред Соичи Хашимото след вадзари в последната секунда. Японецът е трети в световната ранглиста и шесткратен номер 1 на планетата в смесената надпревара.

Преди това един от най-добрите български състезатели постигна четири победи. На старта се наложи над азера Ибрахим Алиев с ипон, после надви тайландеца Масуки Терада след златна точка, последва успех с ипон над бронзовия медалист от Световното първенство през 2023 година Муроджон Юлдошев (Узбекистан) с ипон. На четвъртфиналите Христов не успя да се справи с Тохар Бутбул (Израел), трети от последните олимпийски игри, след загуба с вадзари.

В репешажите българският състезател постигна нов успех срещу Хончол Кан (Република Корея) с вадзари.

Първи в категорията стана Лаша Шавдатуашвили (Грузия), олимпийски, световен и европейски шампион.