ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

След изслушването на Жозеп Борел: Ще има ли нови санкции срещу Русия

Чете се за: 02:30 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Европейският парламент в Брюксел изслуша днес върховния представител по външните работи Жозеп Борел за посещението му в Русия, което стана повод повече от 70 евродепутати да поискат оставката на дипломат номер 1. Според тях визитата на Борел в Москва е била провал и унижение за ЕС.

      "Грешка, провал, унижение за ЕС" - така част от евродепутатите определиха
      посещението на Жозеп Борел в Русия. Основните критики - дипломат номер
      едно на Европа не успя да се срещне с Алексей Навални и точно по време
      на съвместната пресконференцията с Лавров Русия обяви трима европейски
      дипломати за персона нон грата. Борел обаче не приема критиките на
      евродепутатите.

      Жозеп Борел - върховен представител на ЕС по въпросите за сигурността и външните работи, заяви: "Целта на посещението ми беше, първо, да предам очи в очи, лице в лице позицията на Европейския съюз по въпросите, които ни тревожат като човешките права, политическите свободи и ситуацията с господин Навални. Случаят Навални беше в центъра на напрегнатия ни разговор с министър Лавров. Второ, в контекста на специалната среща на върха ЕС-Русия през март исках да проверя дали руските власти са заинтересовани да спрат влошаването на нашите отношения и да се върнат към конструктивния диалог. Отговорът е ясен - не".

      Някои евродепутати защитиха Борел и подчертаха непоследователната и
      неединна политика на европейските държави към Москва.

      Кати Пири - Алианс на социалистите и демократите, заяви: "Европейският съвет се провали в налагането на санкции след отравянето на Алексей Навални. Орбан не позволи на ЕС да излезе с общо становище, кипърското правителство с години издава паспорти на близки до Кремъл, френският президент Макрон съвсем наскоро поиска диалог с Москва и миналата събота Русия поднови работата по "Северен поток" с подкрепата на канцлера Меркел".

      Евродепутати призоваха новите санкции срещу Русия да засегнат близките
      на Путин олигарси и руските съдии, които водят политически дела.

      Свързани статии:

      Защо искат оставката на Жозеп Борел?
      Защо искат оставката на Жозеп Борел?
      Чете се за: 03:45 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?