Книга за незабравимия Иван Андонов
Книга, посветена на цялостното творчество на незабравимия Иван Андонов, представи тази вечер съпругата му Люба Маричкова в галерия "Ведарт".
В изданието са поместени думи от известни български творци за личността на обичания режисьор, който беше и великолепен художник, както и многобройни снимки, документи, репродукции. В галерията е подредена и изложба с платна на Иван Андонов.
Събирачът на истории в това великолепно биографично издание е Люба Маричкова - съпругата на Иван Андонов. Първите думи в книгата са своеобразен автопортрет, защото са написани от самия него през 2004 година. Това не е просто книга - това е цял един живот - животът на голям творец през снимки, репродукции и спомени, разказани от приятели и колеги - Георги Мишев, Стефан Данаилов, Светлин Русев, Георги Господинов, Мария Статулова... Макар че винаги е бил недолюбван от властта и не му е било лесно, животът с Иван беше щастие, казва Люба.
"Книгата ни връща и към големите актьорски роли на Иван Андонов, и към неговите култовите филми - "Вчера", "Дами канят", "Самодивско хоро" с Георги Мишев", разказва още съпругата.
Днес да си спомнят гласа на този, който говореше с Бога, дойдоха много негови приятели. Изложбата ще остане отворена за посетители.
Автор: Петя Тетевенска