У нас все още няма хотели за цветя, за разлика от Германия, Франция, Холандия, Словения. Друг положителен опит който набира скорост в европейските страни е цветята да се оставят на грижите на колеги в офиса. Всяка ваканция хората, които отглеждат стайни цветя имат един и същи проблем - кой ще се грижи за техните растения.
У нас все още няма хотели за цветя, за разлика от Германия, Франция, Холандия, Словения. Друг положителен опит който набира скорост в европейските страни е цветята да се оставят на грижите на колеги в офиса.
Всяка ваканция хората, които отглеждат стайни цветя имат един и същи проблем - кой ще се грижи за техните растения.
Доверяваш се на роднини, приятели, съседи, но се случва и да не откриеш точно в този момент свободен човек.Тогава се започва суетнята. Общоприето правило е, че саксиите не трябва да пресъхват, ако разбира се не са кактуси. За някой обаче е фатално и ако са с постоянно влажни корени, защото загниват.
Катя Стоева – консултант в градински център "Дружба": "Поливате добре растенията си. Ако трябва, в някои поставяте в паничките им вода. Завесвате стаята и ги прибирате в най-тъмния ъгъл, за да може да им осигурите просто някаква оптимална температура, да могат те да изтраят, докато се върнете."
Можете да помогнете на вашите растения да преживеят отсъствието ви, ако преди тръгване ги поглезите с душ. На пазара вече има и аква гел за почвата.
Изпитан начин за поддържане на влагата обаче си остава така нареченото бабешко капково напояване. Не забравяйте: системата задългително да се изпробва предварително. На високо място се поставя съд с вода, а във него дебел вълнен конец, чиито край е заровен в пръстта.
В интернет могат да се открият какви ли не още чудати изобретения. Катя Стоева дава и други съвети.
Катя Стоева – консултант в градински център "Дружба": "Едното е да спрете подхранването поне седмица две преди това, за да могат растенията да минат на икономичен режим.Просто да се забавят малко процесите и това съответно е свързано с по-малко черпене на вода. Другото, което задължително трябва да направите, е да проверите за вредители и болести, особено за паяжинообразуващия акар. Той много ясно се вижда като погледните листата от долната страна. Това са едни бели паяжинки, а самите акарчета са едни микроскопични червенички на цвят, но задължително трябва да направите преглед на растенията за тях, защото в сухо помещение паяжинообразуващият акар се развива мълнееносно."
Всеки вид растение е твърде специфичен, категорични са специалистите. Според тях обаче оптималният срок да оставите стайните растения сами е от 7 до 10 дни. Ако ще отсъствате повече, намерете човек, на който да се доверите. Аз все още търся за моите цветя.