Седмица преди старта на световното по баскетбол, Канада срази шампиона Испания в приятелски мач

Вяра Илиева
от Вяра Илиева
10:55, 18.08.2023 (обновена)
Чете се за: 02:37 мин.
испания надигра тима словения баскетболна контрола
Снимка: Baloncesto España/Twitter

Канада победи Испания с 85:80 след продължение в приятелски мач, част от подготовката за световното първенство по баскетбол, което стартира след седмица. Шай Гилгеус-Александър бе най-резултатен за успеха с 22 точки и осем борби. Р. Дж. Барет записа 18 точки, а Дуайт Пауъл регистрира дабъл-дабъл с 12 точки и 12 борби. Кели Олиник добави 11 точки, шест асистенции и пет борби на сметката си.

Хуанчо Ернангомес отбеляза 12 точки за световните шампиони, Усман Гаруба го последва с 10, а Виктор Клавер се отчете с 9 точки.

Канада поведе в резултата след първата четвърт с 27:21, но Испания отговори силно и се оттегли на полувремето с преднина - 44:40. След почивката гостите успяха да намалят разликата до 55-56 преди последния период.

Борбата продължи и испанският отбор изглеждаше по-близо до победата, но Канада успя да изравни в последната минута. Шай Гилгеус-Александър имаше възможност да подпечата успеха за Канада в редовното време със сирената, но пропусна. Така след 73:73 се стигна до продължение, където гостите си осигуриха победата в Гранада с 85:80. Испания ще премери сили с тима на Доминиканската република в събота.

В друга приятелска среща Франция се справи с Япония с 88:70 в Арена Ариаке в Токио, като "сините" изковаха успеха в последните две четвърти на мача. Французите бяха водени от Руди Гобер, който бе най-полезен с 16 точки и 9 борби. Евън Фурние, който изигра мач номер 100 на международно ниво се отчете с 10 точки и две асистенции.

Японците ще изиграят още една контролна среща в събота срещу тима на Словения, а Франция ще премери сили с Австралия в неделя отново в Токио.

Световното първенство ще се проведе между 25 август и 10 септември, а домакини на шампионата ще бъдат Япония, Индонезия и Филипините.

Чете се за: 01:40 мин.
Валентин Илиев: Би ми се искало думите да преминат в действия на терена и там вече да говорим с играта си
19:23, 14.08.2024
Капитанът на Локомотив Пловдив Димитър Илиев ще запише своя мач номер 350 в родния елит