Спор между Здравното и Образователното министерства за натовареността на учениците. Двете министерства спорят за това колко е необходимият брой учебни часове. Според наредбата на Здравното ведомство трябва да се ограничи натовареността на учениците и повечето директори на училища смятат, че в нея няма нищо ново. Така или иначе - стои въпросът защо две министерства не съгласуват напълно наредбите си и толкова ли е трудно две институции да постигнат единомислие.
Пишат се наредби, ама те са си старите - коментират директори. Новата наредба на Здравното министрество е пример за това. От държавната институция защитават стоенето по цял ден в училище за малките деца.
"Основният извод, който се направи беше, че целодневното обучение не влошава здравословното състояние на децата", заяви д-р Ирина Василева -държавен експерт в МЗ.
Ирена Анастасова -директор 125-то СОУ пък опонира: "Целодневното обучение във варианта в България е нездаровсловно."
Според здравните експерти, щом е осигурена класна стая, значи всичко е наред. Директорката е убедена, че това ще е здравословно, само ако децата бъдат извън стаята и чина.
"Това нещо, че ние държим децата в училище в тази база, каквото и да правим, колкото и да се стараем, в един момент то избива, защото тая енергия тези деца трябва да я изрузходват някъде", казва Ирена Анастасова.
На тема изискването, че трябва да има много часове физическо директорът поставя въпроса за училище с 48 паралеки.
"Имаме един физкултурен салон, а всички паралелки трябва да имат физкултура", обяснява директорката на 125-то СОУ.
От Здравното министерство се съгласяват, но прехвърлят топката към другото министерство за недостатъчната база. Не отричат и че би било по-здавословно децата да не започват училище в 7.30, а в 8.
"Това мисля, че не зависи толкова от нашето министрество, колкото до МОН, което траябва да осигури класни стаи и кабинети за всички учащи се", подчертава д-р Ирина Василева.
Двете министерства се разминават и в броя на часовете. Според Здравното министерство децата от 4-ти клас ще се развиват нормално при 5 учебни часа на ден. Според Образователното обаче придобиването на знания изисква децата на същата възраст да учат по 6 часа и един ден по 5. По въпроса с повечето часове директори твърдят, че това не е проблем.
"Натовареността на децата идва най-вече от учебното съдържание", коментира Ирена Анастасова.
На фона на тези проблеми двете министерства декларират, че работят заедно.
Анелия Клисарова - министър на образованието и науката: "Вижте, това не е идея на Здравното министерство. Такава наредба е имало и това не е нищо ново. И ние винаги сме работили по тази наредба."
Д-р Анелия Момчилова - гл.експерт "Столична регионална здравна инспекция": "Смятам, че сега с новата наредба няма да има разминаване, защото те са участвали и ние сме взели предвид техните забележки, техните искания."
До десет дни наредбта на Здравното министерство трябва да е готова. Преди учебната година.