НОВИНИ

Бойко Борисов: Най-голямото ни предимство е, че действаме последователно

Най-голямото ни предимство е, че ние действаме много последователно, но за разлика от предишните, които не се вслушваха в гласа на хората, ние искаме да чуем и неправителствените организации, и нашите партньори, и синдикатите, и работодателите, това заяви  премиерът Бойко Борисов в студиото на "Панорама".

бойко борисов голямото предимство действаме последователно
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
22:09, 22.10.2010
Чете се за: 19:22 мин.
У нас

Най-голямото ни предимство е, че ние действаме много последователно, но за разлика от предишните, които не се вслушваха в гласа на хората, ние искаме да чуем и неправителствените организации, и нашите партньори, и синдикатите, и работодателите, това заяви премиерът Бойко Борисов в студиото на "Панорама".

Министър-председателят каза, че решението за прехвърляне на средствата от професионалните пенсионни фондове към НОИ е тежко решение.
Когато дойдохме на власт намалихме с 2 % пенсионната осигуровка, но в условията на криза това не е достатъчно. Пенсионната система е сбъркана, затова сложихме на масата реалностите и истините, които до този момент бяха прикривани, обясни Бойко Борисов. Той беше категоричен, че правителството не може да провежда реформи
„с един замах – да отрежем главите на стотици хиляди хора, ние го правим след необходимите стъпки, консултации”. В момента имаме най-ниските данъци в ЕС, подчерта премиерът и във връзка със ситуацията в страната каза, че днес е воден диалог и с „Брикел”, макар че настоящото правителство няма вина за ситуацията.

Според него до 6-7 месеца икономиката трябва да тръгне, като докаже на партньорите ни от ЕС, че сме дисциплинирана държава.

Във връзка с реформите в областта на културата премиерът заяви, че 10 млн. лева допълнително ще бъдат дадени за театрите, а по повод ситуацията в БАН той изложи фактите, че след като са излезли разкритията, че от академията са давали по 60 стотинки квадратния метър под наем, не е морално сега да претендират за още 25 милиона.

Бойко Борисов коментира и въпроса за, както го нарече той, пладнешкия грабеж в „Цанков камък”. Той заяви, че пари сега е щяло да има „ и за младите учени, и за старите учени, и за БАН, и за университета, и за всички.
Нито Дянков е луд човек, нито аз – да искам да настройваме съсловията, ако парите ги имаше в бюджета".

Трите приоритета на държавата са социалните осигуровки, здравеопазването и образованието. По думите му - това са трите пера, за които изтичат милиарди.

Борисов заяви, че болничната помощ ще бъде преструктурирана така, както трябва. По отношение на пенсионната реформа той попита, защо трябва да избързаме в момента в кризата на най-бедния и болен народ да вдига пенсионната възраст.

Какво още каза премиерът Бойко Борисов в студиото на "Панорама" вижте във видеофайла.

ПЪЛЕН ТЕКСТ НА ИНТЕРВЮТО

Водещ Бойко Василев:
Сега започваме с министър-председателя Бойко Борисов. Добър вечер.

Бойко Борисов:
Добър вечер.

Водещ:
Първо три цитата от седмицата, да видим кой ще си харесате.

(излъчва се запис)

Водещ:
Мога ли да позная, че германските оценки ви харесаха, а Ройтерс не ви хареса?

Б. Борисов:
Не, напротив, всички са обективни. И аз се надявам, че в много скоро време и съответно ще има хора в затвора. А що се касае до реформите, за разлика от това, което всички искат да направим - с един замах да отрежем главите на стотици хиляди живи хора... ние правим, но след необходимите стъпки, консултации, печелене на обществено доверие, стигане до съзнанието на всеки един човек, че това е необходимо. И едно по едно се случва. Вие знаете колко много се говореше, че ще вдигнем данък ДДС, че какви непосилни данъци ще направим. Всъщност ние и в момента имаме най-ниските данъци в Европейския съюз. Да, няколко седмици диалог със синдикати, с лекарски съюз, с работодатели и една по една всичките теми, виждате, се избистрят. Днес диалог и с "Брикел", макар че абсолютно ние нямаме никаква вина за състоянието на "Брикел". 2003 година Европейският съюз е дал да се избере - или работиш 20 хиляди часа и след това ти затварят предприятието, през това време изразходваш печалбата, само че тогава и синдикати, и работодатели трябва да са казали на хората, че на днешна дата вече "Брикел" няма да съществува, или даваш план за осъвременяване на завода със съответните сероочистки и продължаваш да работиш след това. Само че те са избрали варианта 20 хиляди часа. И изведнъж сега работниците там в "Брикел" казват - Бойко, спасявай ни, за да не излезем на улицата. Ама вие е трябвало да знаете, че ще излезете на улицата. Виновникът е вашият собственик. И въпреки всичко днес се срещнаха, говориха. Търсим вариант и мога да ги успокоя, че ще направим всичко възможно те да не останат на улицата.

Водещ:
Дали... Ето, направи ми впечатление, че точно с това започнахте, вашата, хайде, да го наречем - гъвкавост.

Б. Борисов:
Да.

Водещ:
Обаче дали няма да дойде момент, в който тя ще се превърне в проблем, в недостатък, защото външният свят или, да речем, хората тук ще кажат - той днес казва едно, утре казва друго.

Б. Борисов:
По коя тема?

Водещ:
По всяка тема.

Б. Борисов:
Не, това е ...

Водещ:
Прословутите осигуровки.

Б. Борисов:
Да. И какво с осигуровките се случи?

Водещ:
Ами, първо, няма да...

Б. Борисов:
Осем процента осигуровки, здравни, 8 процента останали. Когато дойдохме на власт, намалихме с 2 процента пенсионната осигуровка. Само че в условията на криза това не е достатъчно. А и всъщност при срещата ми с работодателите и синдикатите ми стана абсолютно ясно, че цялата ни пенсионна реформа... пенсионна система е сбъркана. И затова ние сложихме на масата реалностите и истините, които до този момент по един или друг начин бяха прикривани. И затова, ако погледнем, от идването ни на мандат, на власт, ние намалихме с 2 процента пенсионната осигуровка, сега качваме с 1.8, или тотално ние сме намалили с 0.2 процента пенсионната осигуровка. Кое е неправолинейно или кое е направено погрешно дотук?

Водещ:
Не, аз не казвам, че е погрешно, казвам, че...

Б. Борисов:
Да, но, ето, вижте, много пари се дават, за да се изкара, че именно ние действаме непоследователно. А най-голямото ни предимство е, че ние всъщност много последователно действаме. Само че за разлика от предишните, когато не са се вслушвали в гласа на хората, в това, което са им казвали, ние искаме да чуем и неправителствените организации, искаме да чуем и нашите партньори, искаме да чуем и синдикатите, искаме да чуем и работодателите.

Водещ:
Да де, ама винаги ще има някой недоволен, г-н Борисов. Това означава ли, че винаги ще отстъпвате?

Б. Борисов:
Ами, както виждате, има неща, за които отстъпваме, има неща, за които сме абсолютно безкомпромисни.

Водещ:
Не, защото на опашката в момента за бюджетната баница са се наредили всички - лекари...

Б. Борисов:
Ами, всички искат пари в условията на криза. Но, ето, с лекарите - обещахме им 8 процента от здравните осигуровки да отиват само за здраве. И стриктно сме си спазили обещанието. 3 милиарда и 5 милиона лева отиват в здравеопазването. Само че какво казват сега те - хубаво де, ама хемодиализата да се плати от държавата, диспансерите за психоболни да се платят от държавата, спешната помощ да се плати от държавата. О'кей, да я платим, но за да я платим... нали искахте всичко, което се взима за здраве, да отиде за здраве. Тогава тези същите хора казват - да, ама това са само парите на тези, които здравно се осигуряват. А за тези, които не се осигуряват, от кои пари да вземем? Пак от общите пари на данъкоплатците. Само че досега правеха трикове и не искаха да го кажат това, което в реалност е. А то е - понеже не са стигали парите за здравеопазване от вноските, защото има над милион и половина хора, които не искат да си плащат здравни осигуровки, а искат да бъдат лекувани по европейски, сиреч тарикати... всеки си измисля някакви поводи, че няма, че не може, но когато отиде в болницата, иска най-европейските условия. Само че откъде да взема пари? Същото е и с пенсиите. 2000 година се създава т.нар. частни пенсионни фондове. 2006 година, 2007-ма, 2008-ма, 2009-ма те по закон е трябвало да започнат да изплащат пенсиите на категорийните работници, това са миньори, летци, за вашите зрители го пояснявам. Само че на тях им се услажда. Всеки един работник, който си внася парите там, в техните фондове, се натрупват пари, с които те си инвестират, работят, правят си каквото искат. И като идва 2006 година обаче да плащат, те казват - не, не, дайте да е 2007-ма, а 2007-ма казват - дайте 2009-та да започнем да плащаме, 2009-та, малко преди да дойдем ние на власт, казват - добре де, дайте да е от 2010-та. И сега чувам какви ли не мнения по частните пенсионни фондове. И аз зададох въпроса - след като вие сте създадени да плащате пенсии, 10 години натрупвате пари за това, от 1 януари 2011 година почвате да си плащате пенсиите на категорийните работници. Какво ни отговарят те? Да де, ама нямаме достатъчно пари и затова можем да платим примерно 50 или 60 лева пенсия на месец на някой миньор, да речем, или на тези, които излизат в пенсия. Тези миньори или летци ще отидат ли под прозорците на пенсионните, частните пенсионни фондове да протестират, или пак ще дойдат пред Министерски съвет?

Водещ:
Е, те имат и други пенсии, тези 50 лева са допълнителни.

Б. Борисов:
Не, това са на категорийните работници пенсиите, които... т.нар. ранно пенсиониране. Какво ние им казваме в момента - или започвайте от 1 януари да плащате обема на пенсиите, които са, или ще ги преместим, както е частният... както е учителският пенсионен фонд в НОИ с ликвидност 104 процента. Съответно гарантират се пенсиите на тези хора и само за тази част от категорийните работници ще си ги изплаща НОИ, за да не протестират хората и да не умрат във времето на финансовата криза. От какво са недоволни частните пенсионни фондове? Те продължават да си застраховат, частното пенсионно застраховане за другия тип работници...

Водещ:
Добре, аз това го разбирам.

Б. Борисов:
Така че това е реформа. Това е тежко решение, защото частните пенсионни фондове са най-големи фирми и компании в света и натискът отвън веднага се усеща. То неслучайно излиза веднага в Ройтерс подобна оценка.

Водещ:
Е, частните фондове ли са платили на Ройтерс?

Б. Борисов:
Не искам да кажа... Има огромни възможности да се влияе, огромни. Нима не помните предишния премиер с един австриец, където го осъдиха в Австрия, който точно с такива работи се е занимавал? 2 милиона евро, мисля, че бяха платени тогава. Така че нека не се съмняваме и в това. Така са решили, така са написали. Въпросът е, че това е реформа. И нека пак за вашите зрители да кажа - в България жените се пенсионират на 60, мъжете на 63. Тежката реформа във Франция, която Саркози иска да направи, е да вдигне на мъжете на 62 години.

Водещ:
И те се бият по улиците.

Б. Борисов:
И това се случва във Франция за 62 години, а нашите мъже се пенсионират на 63. Сиреч ние тази реформа сме я приключили. Нека тези, които искат на всяка цена да критикуват, малко да почетат, малко да се поинтересуват, а не да говорят наизуст. Защото всеки, който стане, вика - да се правят реформи. Ама, господа, нека да преведем думата, тук е и колегата от ДПС, реформа. Какво има предвид опозицията под реформа? Когато се говори за здраве, и вашите зрители искам добре да чуят, под реформа и президента, и всички останали имат предвид да се закрият болници. Това е реформа. На България 400 болници не са нужни. Само че в момента, в който започнем да ги затваряме, излизат от Ардино и казват - не, тук болницата не трябва да се пипа. И започват болница по болница протести, ужас, страшна работа...

Водещ:
Е, да де, ама...

Б. Борисов:
Сиреч под реформа, нали, просто, за да си кажем истината и тук, както и за здравето си казахме, и за пенсиите...

Водещ:
Да си кажем истината. Ама кой реши да ги прави тези реформи? Не опозицията, вие казахте, че ще правите реформа в пенсионната и...

Б. Борисов:
Да, затова ние сега с новия министър вкарваме здравната карта, вкарваме оценката на клиничните пътеки, дали, колко, къде и какво трябва да се прави, окрупняваме болниците, които да са европейски, здрави, стабилни, и съответно тези, които нямат необходимата квалификация и възможност, ги преструктурираме в спешна помощ или оставяме едно или две отделения там, където и колкото имат капацитет. Всичко това в момента се прави и се случва. Но пак да кажа - под реформа всички разбират затваряне на болници, но никой не иска да го каже. А казват - Бойко да ги изреже, нали, това е... защото ще има голям писък, голяма съпротива... нали, сиреч колкото може те да потънат. Това е целта и на президента, и на опозицията.

Водещ:
Да де, ама нали същият Бойко обеща да ги прави тези реформи и да...

Б. Борисов:
Да, и ние ги правим. Но реформа се прави, и е трябвало да се прави, и тук се обръщам към президента, понеже всеки ден се опитва да ни поучава, а той е конструктор и на предишното правителство, имаше огромна власт там, да не говорим и здравните министри, които назначаваше, се прави, когато има пари. Сиреч, когато тройната коалиция отчиташе милиарди излишък накрая на годината, тогава е трябвало да се направи реформата. Защото затваряш болницата еди-къде си и веднага насищаш с линейки, с каквото трябва, за да може всеки болен да бъде откаран до следващата болница. Момент. А не сега, когато държавата е в огромен дефицит, няма ги парите, защото в цял свят ги няма, икономиката едва сега тръгва да потегля нагоре, 0.5 процента, Евростат я даде, не ние, ние трябва хем да затваряш болници, а хем реално нямаш и достатъчно финансиране да ги направиш така, както трябва.

Водещ:
Е не е ли точно обратното, не се ли правят реформи, когато ножът е опрял до кокала и нямаш друг изход?

Б. Борисов:
Не, не. Всички, и опозицията, надявам, че ще кажат, казват - реформата се прави с пари. Всички казват така. Но Бойко да може сега това, което 20 години сме правили, той да му обере калая. Това им е идеята. Ние ще я направим, но ще я преструктурираме болничната помощ така, както трябва. И затова министър Константинов, един уважаван доктор, затова водим този диалог със синдикатите, за да може тези, които освободим от тези длъжности, да имат работа, да имат заплати, за да не оставим толкова много хора на улицата, защото, повтарям, на мен не ми е безразлично. Мога да взема калема и да ги изрежа всичките, но съдбата на хората не ми е безразлична и затова всеки ден се боря да го направя по най-възможно приемливия за хората начин.

Водещ:
Г-н Борисов, нека да се върна на бюджетната опашка, на която стоят всички.

Б. Борисов:
И реформа в пенсионната система. Да ви кажа какво имат предвид. В цяла Европа това е вдигане на стажа за пенсиониране, вдигане на възрастта за пенсиониране на хората.

Водещ:
Ама нали пак вие обещахте да го правите това.

Б. Борисов:
Ами, ето, аз давам пример. И ние със синдикатите сме се договорили - плавно...

Водещ:
Като ви свърши мандата ще го...

Б. Борисов:
Не, напротив. И Германия, и Франция, виждате, те всички говорят за вдигане на пенсионната възраст 2015-та, 2016-та, 2020-та, отиват до 2032-ра година. И аз питам - защо ние трябва да избързаме в момента, в кризата, на най-бедния и най-болен народ в Европа да вдигна още пенсионната възраст, при положение че тя е 63 за мъжете, а мечтата на Саркози, на моя колега, е да стане 62 във Франция?

Водещ:
Значи, аз искам...

Б. Борисов:
Няма логика, нали?

Водещ:
Аз искам за принципа да се разберем, защото, ето, на тази опашка освен това, което казахте вие - пенсионерите, лекарите, стои култура, образование, Българска академия на науките...

Б. Борисов:
Десет милиона допълнително ще дадем за театрите, защото те са действително и много добри, и много добре работят. Заслужават си парите и ще ги намерим. Това съм поел като ангажимент.

Водещ:
Разбирам, обаче...

Б. Борисов:
Но когато в БАН излиза проверката сега и излиза, че са давали по 0.60, нали, там по 60 стотинки квадратния метър под наем, а искат още 25 милиона... да имат да взимат. Да имат да взимат.

Водещ:
Разбирам ви, но...

Б. Борисов:
Така че в една посока сме категорични.

Водещ:
Въпросът е...

Б. Борисов:
Младите учени, които днес, с цялото ми уважение към тях, нали, протестират... какво се случвало, откъде и колко пари да вземем. Ами, трите приоритета в държавата са - на първо място социалните осигуровки, най-много пари отиват там, за социално слабите, за пенсионерите, след това здравеопазването и образованието. Това са трите пера, в които изтичат милиарди. И аз не съм съгласен, че при положение, че даваме над 3 милиарда, и то в условията на криза... Днес казват - приоритет били магистралите. Да, господа млади учени, ще ви направя първо инфраструктурата. Защото, ето, днес за радост от над 30 държави България беше избрана, най-голямата фирма - Hewlett-Packard, в областта на IT-технологиите, от над 30 държави избра България. Вече са се върнали 300 висококвалифицирани учени, които са работили в чужбина, са се върнали тук да работят в тази фирма. И с новите 2000 работни места е сигурно, че поне още 700 ще се върнат. Така че аз съм обещал да започнат да се връщат висококвалифицираните млади или не толкова млади учени, но тези, които работят, да си се върнат в България. И това е факт.

Водещ:
Въпросът е...

Б. Борисов:
И това е голям знак за всички фирми в света.

Водещ:
Въпросът е дали давате за приоритети, или давате на този, който вика най-много?

Б. Борисов:
Не, напротив, даваме за приоритети. Това са трите приоритета.

Водещ:
Които ги изброихте?

Б. Борисов:
Да, разбира се. А иначе в инфраструктурата... Сега, моите уважения. Днес идвам от "Цанков камък". Ако имате картинки, може да ги пуснете. Но то е уникално, уникално - 222 милиона двулентов път, 222 милиона двулентов път 30 километра. 300 милиона е цялата магистрала "Тракия". Може да направят вашите хора съпоставка. Или уникалното строително съоръжение, за съжаление вече го взривяваме и хората няма да видят нещо чудовищно, цялата планина е бетонирана, все едно сме направили огромен плувен басейн. Дъното, стените на планината, на прекрасните Родопи, е в бетон. Над 200 хиляди кубически метра бетон. 80 мегавата, 85 нека да са, ни струва близо 1 милиард лева. Или за тези, които живеят във Варна или ходят на море, е могло да направим от София до Варна бетонна магистрала вместо този обект. Този тунел, където са направили заради шест завоя там, за да се избегнат шест завоя, има километър и нещо тунел. Да го бяха направили под Шипка. Но... Какво да ви кажа? Това са приоритети.

Водещ:
Чакайте, че господин Местан има реплика. Моля, кратка.

Б. Борисов:
Да, разбира се.

Водещ:
Вероятно чу...

Лютви Местан:
Благодаря. Ако регламентът допуска...

Водещ:
Да, да, разбира се. Моля ви. Разбира се, винаги допуска...

Л. Местан:
Добър вечер и от мен. Добър вечер, господин премиер. Аз имам един много простичък въпрос - бихте ли ми казали поне една държавна задача, поставена конкретно на Българската академия на науките, която задача академията да не е успяла да изпълни? Ще ви улесня - няма такава задача, всичко са изпълнили. Проблемът е, че държавата не е дефинирала своите приоритети в областта на научните изследвания. И докато не стори това аз ще бъда противник на упражнението по модерно мислене на гърба на Българската академия на науките. Днес тези учени от академията вече са всеки месец в 10-дневен неплатен отпуск заради недостига на финансови средства. И аз бих наистина се обърнал с една много настоятелна молба към вас - да не подценяваме тихия гняв на българския учен. Те вероятно, за разлика от други социални слоеве, няма да излязат по улиците и да протестират шумно с вувузели, но не познаваме успешно управление, което се е конфронтирало със своите учени. Наистина, малко повече диалог и с академията при формирането на мнения, окончателни, няма да е излишно.

Водещ:
Господин Борисов?

Б. Борисов:
С цялото ми уважение към вас. Те искат 27 милиона... 25 милиона. С огромно удоволствие, така, както години наред са давани, бих ги дал и аз. И приемам вашия коментар. Но да се върнем на това - 1 милиард е изтекъл в бетониране на Родопите. Защо? И понеже несправедливо вас ви обвиняват, ДПС, в "Цанков камък"...

Л. Местан:
Благодаря за този коментар.

Б. Борисов:
Ама кажете кой виновен.

Л. Местан:
Крайно време е да се чуе...

Б. Борисов:
Но нека да чуем след моето "А" и вашето "Б". Кой е виновен за това изключително безобразие, този пладнешки грабеж? И ако не беше извършен, сега ние щяхме да имаме и за младите учени, и за старите учени, и за БАН, и за университета, и за всички. Защото нито Дянков е луд човек, нито аз да искам да настройвам съсловията, ако парите ги имаше в бюджета. Само че ние имаме едно правило, което Брюксел, и не само Брюксел, всяка дисциплинирана държавата трябва да спазва, това е 3 процента дефицит. И в рамките на това ние трябва да изберем - дали да изядем парите във вид на заплати, пенсии и всичко, което е правено досега, или да стиснем няколко месеца зъби, да стиснем колана, да си направим магистралите, да си направим естакадите, държавата да придобие друг облик, както виждате, започват да идват най-големите инвеститори, и след една година, след две ще имаме друг вид. Иначе парите ще ги изхарчим и пак няма да се видят, пак няма да има революционни решения. Нека, молбата ми е и към БАН, и към всички, които всеки ден говорят за протести - шест-седем месеца, икономиката трябва да тръгне. Доказвайки, че сме дисциплинирана държава, че си се справяме с вътрешната сигурност, че има нормална политическа среда, че... просто както днес четвъртата рейтингова агенция в света, японската кредитна агенция, от отрицателен за България рейтинг днес обяви стабилен рейтинг за България. Ами, на мен ми е приятно, предполагам и на опозицията, когато за България се каже, че е стабилна.

Л. Местан:
Естествено.

Б. Борисов:
Така че молбата ми е - кажете вие кой е виновен за тези огромни пари...

Водещ:
Е, той няма да каже, той няма да каже.

Б. Борисов:
Защо? Както аз мога да призная своя грешка или да кажа - да, бавя се с един или два месеца, защото искам колкото може... и един човек по-малко да съкратя, да го направя. Защо да не кажат истината?

Водещ:
Ще кажете ли, господин Местан?

Л. Местан:
Аз само ще пожелая на господин премиера, който е достатъчно информиран и знае отговорите на въпросите, които задава...

Водещ:
Ама не, кажете го...

Л. Местан:
... все пак да случи на коалиционен партньор, който няма да партизира нито успехите на едно коалиционно управление, нито ще избяга от споделената отговорност за едни или други неудачи на това управление. Но, господин премиер, дайте ги тези 27 милиона на БАН, но кажете - искам това и това насреща...

Водещ:
Вие пак...

Л. Местан:
Не, не бива да прехвърляме...

Водещ:
Ще кажете ли кой е виновен за "Цанков камък", или не?

Л. Местан:
... неспособността да дефинираме целите върху тези, от които искаме те да бъдат изпълнени.

Водещ:
Добре, дотук. Благодаря ви. Искам аз обаче да ви попитам, господин премиер.

Б. Борисов:
Да?

Водещ:
Преди седмица ми казахте, че за обвиненията на Алексей Петров срещу Цветанов ще говорите, когато делото свърши. Въпросът е как през това време, докато делото свърши, министър Цветанов хем ще лови бандити, хем ще отговаря за апартаменти и консултантски договори? Може ли да върши и двете неща едновременно?

Б. Борисов:
Аз мисля, че той си отговори добре на темите, които го питаха, ще продължава да отговаря, докато го питат, а що се касае до полицейските операции, само преди седмица и Европол, и Сикрет сървиз, и всички видяха и това, което казва Ханс Петер Уул. За вашите зрители само да кажа - това е докладчикът и говорителят на най-големите партии в Германия, на ХСС и ХДС, който ноември месец в Бундестага ще предложи дали България да бъде приета в шенгенското пространство догодина. И този човек преди малко каза, че има доверие и на мен, и на вътрешния министър, така че аз мисля, че Цветанов ще намери начин да оправдае своите действия и не е нужно някой да му помага в това. Що се касае като изпълнени задачи в сферата и не само от МВР, и от ДАНС, и от прокуратурата, мисля че България се движи добре. В същото време и промените, които и благодарение на парламента в НК, НПК, във всички препоръки в мониторинговия доклад, вече са в парламента, минали на първо, други на второ четене, някои са приети, така че за следващия мониторингов доклад ние ще бъдем абсолютно готови за тази си дейност.

Водещ:
Какво ще направите, ако се окаже, че ГЕРБ е финансирана била от съмнителни фирми?

Б. Борисов:
Ние много пъти сме го казвали. Ако има съмнителни фирми... Първо, всички фирми, всички спонсори са на сайта на Сметната палата, сайта на Политическа партия ГЕРБ. Ако има или се докаже подобно нещо, се връщат парите. Ние нямаме друг инструмент, още повече бяхме тогава опозиция, а и доколкото разбирам се говори за 2005 г., нямам и спомен, нали, за подобни неща. Но неслучайно аз разпоредих на партията всички дарители да бъдат на сайта, за да могат да бъдат проверени и да се уточнят. Ако има нещо такова, се връщат парите обратно.

Водещ:
Разбрахме, че във вторник сте гледали предаването "Референдум".

Б. Борисов:
Да.

Водещ:
... за което ви благодаря, защото мислех, че сте гледали Милан - Реал.

Б. Борисов:
Гледам и Милан - Реал, но слушам "Референдум".

Водещ:
Е, добре...

Б. Борисов:
На два телевизора. На единия слушам звука, на другия гледам мача.

Водещ:
Едновременно. Това е чудесно, защото...

Б. Борисов:
И истински съжалявам за това, че се подценява това, което се прави. Аз мисля, че това е добро.

Водещ:
Не, нямаше подценяване. Имаше различни мнения според мен.

Б. Борисов:
Да. Нека, хубави са тези различни мнения. Действително хората успяха да видят мащабите на грабежа, мащабите на грабежа, огромни палати. Просто аз не знам тези хора как ги и поддържат зимно време тези къщи, но аз ви гарантирам, че НАП ще събере от данъци десетки милиони, и го прави в момента, защото болшинството от тези имоти не плащат данък смет или водят се като фирми, водят се като офиси, по различни партиди се плащат различните такси и данъци, така че мисля, че направихме голяма услуга на местната власт...

Водещ:
Не, не.

Б. Борисов:
... защото сега ще може да си събере парите от тях.

Водещ:
Обаче хората, коментаторите, а и Ройтерс, както видяхме, чакат втора серия. Багерът идва и човекът връща парите.

Б. Борисов:
Да.

Водещ:
Идва ли втора серия?

Б. Борисов:
Разбира се.

Водещ:
Сигурно е това?

Б. Борисов:
Ама, вижте, в противен случай. .. или трябва да го направим, или какво излиза? Че всеки може да отиде, да си застрои къща, където си пожелае и после започваме да го оправдаваме. Ей, сега, човекът сложил пари. По-добре да му вземат парите, нали, да си плати данъците и да си му остане. Ами, това е анархия.

Водещ:
Съгласен съм.

Б. Борисов:
Между другото при двама подкупни кметове в Ню Йорк през годините два пъти са разрешавани строителства в Сентръл парк и вече при следващите идват и бутат всичко. И там са щели да го застроят, така че това не е практика само в България, това го има навсякъде.

Водещ:
Накрая да ви питам кой е виновен, че всеки въпрос в държавата опира до вас лично?

Б. Борисов:
То е и тежко, и . .. какво да ви кажа? Системата.

Водещ:
Или вие?

Б. Борисов:
Системата е такава.

Водещ:
Или вие?

Б. Борисов:
Ами, не. В оправдание на министрите - как да вземе примерно г-жа Караджова правилното решение за "Брикел"? То е едно-единствено правилно решение.

Водещ:
Ама, тя каза в миналата "Панорама", че го взима, край.

Б. Борисов:
Да, и трябва да се затвори. Само че днес излизат пет хиляди души на улицата.

Водещ:
И ние затова говорихме. Тя каза решително...

Б. Борисов:
И ние...

Водещ:
... взима го и край.

Б. Борисов:
Да, точно така, само че има и шанс известно време да продължи да работи, ако от квотите, знаете, че имат 5000 часа, са дадени на "Марица". Те са един и същи... на ТЕЦ "Марица", в един и същи регион. Ако... Той е също собственост май на Ковачки. Ако от тези 5000 часа се прехвърлят 2500 часа на "Брикел", той може да продължи да работи още известно време и тогава, през това време на тези работници да им намерим нови работни места или, ако той даде банкова гаранция неотменяема и започне да прави инсталациите, тогава вече да говорим с Брюксел да се удължи заводът... работата на "Брикел".

Водещ:
И тогава идвате вие и давате...

Б. Борисов:
Така, с една дума...

Водещ:
... отстъпката, компромис.

Б. Борисов:
... министърът е взел правилното решение. Или, когато трябва да се вземат такива важни решения като за частния пенсионен фонд, за частните пенсионни фондове, които от 2000 година работят и три пъти предишното правителство отлага, отлага, отлага за следващата година и аз сега бях изправен пред проблема или и аз да го отложа за 2011 г., както всички досега, или да взема това кардинално решение. Министър Младенов, Тотю Младенов, не може да го вземе сам. Трябва да го взема аз, защото аз и партията, ГЕРБ, която е управляваща, носим цялата политическа отговорност. Г-н Местан много правилно каза - коалиционният партньор, техният, когато има успехи, си го приписва на БСП, обаче когато направи белята в "Цанков камък", както вие казвате, си траят и. .. и дори когато неправилно, защото договорът на Ахмед Доган е за "Тунджа", за "Горна Арда", за какво ли не, само не фигурира "Цанков камък" в него. Там са си изцяло БСП. Преди това е. .. Разбирате ли? Само че те са много интересни. Мълчат като партизани и не искат да им кажат имената, а когато всички говорят срещу ДПС, нали, БСП си мълчат все едно не са чули, не са видели, както и президентът, разбира се.

Водещ:
Разбирате ги ДПС и им влизате в положението?

Б. Борисов:
Не, съжалявам ги, че не искат да кажат истината. Кажете истината, хем ще ви олекне, хем ще разберат ония какви неща са вършили също. Иначе пасивът е изцяло при вас. Аз знам истината и си я казвам.

Водещ:
Уморен ли сте, г-н премиер?

Б. Борисов:
И затова днес... Между другото решението... и днешното решение, за "Цанков камък", трябваше да доплатим още 90 млн. лв. за пътя, който пуснахме и ние трябваше да изберем, министър Трайков, който много се старае напоследък...А, между другото още един парадокс. Понеже идват, дойдоха частите за шести реактор от Москва, след разговора ми с Путин, така, малко поговорих за неговата администрация и те дойдоха със самолет. За 24 млн. са купени тези тръбички навремето, ние плащаме 240 хил. Двадесет и четири милиона... извинявайте, 270 хил., ние плащаме 270 хил. Ще възложа проверка. Ето ви още пари за... Точно за БАН парите, точно за БАН парите са откраднати. Сега, руснаците не искат да признаят, да... и няма да ни кажат защо са сключили тогава с тях на такава цена за АЕЦ "Козлодуй", а сега с нас на нормалната.

Лютви Местан:
Г-н премиер, умеете да провокирате диалог и аз наистина съм изкушен да поговорим в диалогична форма...

Водещ:
Нямаме време.

Л. Местан:
... ограничаваме единствено формата на предаването.

Водещ:
Нямаме време за съжаление...

Б. Борисов:
На мен формата не ми пречи. И Бойко Василев не ни пречи.

Л. Местан:
Има дори един...

Водещ:
Да. Не ми пречите.

Л. Местан:
... много, много интересен политически въпрос - дали имате съзнание за воденичните камъни?

Б. Борисов:
В смисъл?

Л. Местан:
Струва ми се, че имате няколко воденични камъка, с които доста трудно ще се задържите...

Водещ:
За коалиционните партньори намеква.

Л. Местан:
... на гребена на всенародната любов. Това са и коалиционните партньори, смятам обаче, че са и няколко наистина неуспешни министри. Моето усещане е, че имате съзнание за това. Въпрос на време е според мен да се поосвободите от тези воденични камъни, защото ще ви дърпат надолу, г-н премиер.

Б. Борисов:
Знаете, че поне това... Знаете вица за здравните министри...

Л. Местан:
Умеете го това.

Б. Борисов:
... където имало опашка пред Министерския съвет за здравни министри. Един отишъл, вижда голяма опашка и казва - ей, голяма опашка. Един казал - не, бе, те минават бързо...Така че... който не се справя, той най-лесно...

Водещ:
Много интересно.

Б. Борисов:
Но... Хубаво ме провокирате, ама все пак да кажем и за това, ако го. .. е вярно, което казвам за "Козлодуй", би трябвало да се замислите и да кажете на БАН - ходете, млади учени, ей от тези, където взеха парите сега от тръбичките, ги вземете от тях. Но министър Трайков трябваше да вземе решение дали да извадим от НЕК 90 млн. да доплатим пътя, за да пуснем чашата на язовира и след 20 дена вече да консумираме ток в енергийната система от него, или да го замразим и да го държим като атракцион на най-големия плувен комплекс в Европа. Днес като го видях, ако имате картинки, покажете на хората. Бетонирана планина, бетонирана километри - корито, дъно, стени, и добре, че ще се напълни. Това е, ужасна... . просто красота да го гледаш, в кавички.

Водещ:
Не ми отговорихте на въпроса уморен ли сте, и с това да завършим?

Б. Борисов:
Всеки човек се уморява, но аз съумявам да се зареждам. Така че. .. да довърша. Министрите взимат решения, но всяко едно от тях е такова, че то е или да, или не, и то е ключово, защото нито една система през годините не е направена да функционира така, както трябва, и трябва да се отсича - правиш ли "Южен поток", не правиш ли "Южен поток"? Правиш ли "Белене", не правиш ли "Белене". За радост вече имаме, така, стратегически инвеститор, направихме срещи в Бавария, в Мюнхен с него, така че сега отново очаквам министър Трайков и той да договорят и освен в строителството дали и като инвеститор с 1 млрд. евро ще участва. Огромен труд, защото и тук, в "Белене", когато питат предишния премиер и Петър Димитров за АЕЦ "Белене", г-н Местан, знаете цифрата - под 4 млрд. подписан договор. Така ли е, толкова ли ще струва? Не. Защо? Защото там в едни подточици, както за "Цанков камък" точно, всъщност с 200 млн. се е оскъпил "Цанков камък", така и за "Белене". В подточиците долу пише: инфлационен индекс. Ама той отива до 2,5 млрд. евро отгоре над цената. Консултант - 500 млн. евро, сиреч 1 млрд. лв. по договор за консултанта за "Белене". Двеста и петдесет млн., сиреч половин млрд. лв. за кредит, вече изтеглен, плюс 780 млн. за инфраструктура, плюс, плюс, плюс. Цената става огромна. И аз като говорих с г-н Путин, му казвам - добре, дай ми цена крайна, дай ми крайна цена.

Водещ:
И той какво вика?

Б. Борисов:
Какво вика? Затова се пазарим, защото, ако се подведа по договора, както в "Цанков камък", накрая ще додавам, додавам, додавам, докато...

Водещ:
Добре.

Б. Борисов:
... народът може да издържи да даваме на някой все да взима, защото днес разбрах, че президентът пак ни е давал акъл, че сме били изпуснали икономиката да я преструктурираме сега. Ама, тя от 20 години, да не говорим последните 10, така е конструирана, че ние само дотираме западни, руски, чужди, всякакви компании, дотираме с работата на хората, а не получават печалба, фирмите не получават печалба, защото дотират други дейности. НЕК с цялата си задлъжнялост от над 1 млрд., Националната ни електрическа компания, и сега ще продължи да дава още тези пари до май месец за пътя, който е с 90 млн. по-скъп и става 222 млн. И понеже някой като вас ме пита - ама, все предишните виновни. Да, защото ние до май месец ще продължаваме от изкараните пари на държавата да плащаме за това, което е причинено от коалиционния партньор на г-н Местан.

Водещ:
А, г-н Борисов, да спрем дотук, че ще ги сънувам тия числа.

Б. Борисов:
Ще ги сънувам. Аз ги сънувам всяка вечер...

Водещ:
Благодаря.

Б. Борисов:
... когато видя БАН пред... младите учени пред Министерския съвет, аз сънувам тези числа и си представям колко пъти бих разделил на БАН един млрд., ако започна да го деля на 25, на 25, на 25, колко БАН-ове можем да издържаме.

Водещ:
Добре.

Б. Борисов:
Добре, да.

Водещ:
Благодаря ви за участието.

Б. Борисов:
Благодаря и аз.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още У нас

"Топлофикация София" дължи над 1,6 млрд. лева на "Булгаргаз" и БЕХ
"Топлофикация София" дължи над 1,6 млрд. лева на "Булгаргаз" и БЕХ
20:34, 11.12.2024
Чете се за: 03:05 мин.
Шенген с граници: Колко струва на икономиката граничният контрол?
Шенген с граници: Колко струва на икономиката граничният контрол?
20:28, 11.12.2024
Чете се за: 03:57 мин.
Карлос Насар постави световен рекорд в изхвърлянето на световното по вдигане на тежести в Бахрейн
Карлос Насар постави световен рекорд в изхвърлянето на световното по вдигане на тежести в Бахрейн
20:00, 11.12.2024
Чете се за: 00:25 мин.
Президентът Радев: В своите действия се ръководя стриктно от Конституцията
Президентът Радев: В своите действия се ръководя стриктно от Конституцията
19:03, 11.12.2024
Чете се за: 02:07 мин.
Иван Иванов, БСП: Проектобюджетът изглежда хаотично съставен, посяга основно на храни и социални разходи
Иван Иванов, БСП: Проектобюджетът изглежда хаотично съставен, посяга основно на храни и социални разходи
18:58, 11.12.2024
Чете се за: 03:20 мин.
Атанас Атанасов внася питане до премиера дали има пробив в националната ни сигурност
Атанас Атанасов внася питане до премиера дали има пробив в националната ни сигурност
18:34, 11.12.2024
Чете се за: 00:57 мин.
Сътрудник на Асен Василев е задържан за 24 часа
Сътрудник на Асен Василев е задържан за 24 часа
18:18, 11.12.2024
Чете се за: 01:05 мин.
Служебната власт прие проектобюджета на държавата за 2025 година
Служебната власт прие проектобюджета на държавата за 2025 година
18:09, 11.12.2024
Чете се за: 01:05 мин.
Как политическите сили коментираха липсата на покана за "ДПС - Ново начало" от "Дондуков" 2?
Как политическите сили коментираха липсата на покана за "ДПС - Ново начало" от "Дондуков" 2?
17:59, 11.12.2024
Чете се за: 07:27 мин.
Освободиха депутата от ГЕРБ Тервел Георгиев заради злоупотреба със служебно положение
Освободиха депутата от ГЕРБ Тервел Георгиев заради злоупотреба със служебно положение
17:51, 11.12.2024
Чете се за: 00:50 мин.
Нидерландия даде "зелена светлина" за България и Румъния в сухопътния Шенген
Нидерландия даде "зелена светлина" за България и Румъния в сухопътния Шенген
17:37, 11.12.2024 (обновена)
Чете се за: 01:12 мин.
"БСП - Обединена левица" след консултациите: Не сме потърсени от никой, диалог не е започнал
"БСП - Обединена левица" след консултациите: Не сме потърсени от никой, диалог не е започнал
17:20, 11.12.2024
Чете се за: 01:07 мин.
Топ 24
Най-четени
Човекът, който рискува
Човекът, който рискува
По света и у нас в 100 секунди
По света и у нас в 100 секунди