27 титли и 6 отборни трофея за България от Балканиадата по борба в Скопие за подрастващи и юноши

Пълна доминация за родните представители на балканското първенство.

Снимка: БФ Борба
22:08, 06.10.2024
Чете се за: 02:47 мин.

България спечели 27 титли и 6 отборни трофея на завършилата Балканиада по борба в Скопие, която бе за три възрасти - момчета и момичета, кадети и кадетки, юноши и девойки.

Националите взеха отборните титли при момчетата в свободния, както и при момичетата, станаха също първи при кадетите и кадетките в класическия и свободния стил, отборен трофей спечелиха също и при юношите в класическия стил.

В една от категориите трима българи се качиха на стълбичката - Гриша Назарян стана шампион, следван от Кристиян Миленков и Християн Иванов в кат. до 63 кг при класиците.

Имаше и няколко български финала. При най-малките Мерт Мустафов победи Християн Лазаров (41) в свободния стил, Петко Саракостов пък се наложи над Христо Челебийски в кат. до 62 кг., а Алберт Шукри остави след себе си Йордан Георгиев.

При кадетите Симеон Сидерас бе над всички в категория до 51 кг, след като преодоля и Пламен Стамов в свободния стил. А при класиците Станислав Иванов ликува в кат. до 45 кг след успех и над Димитър Богданов.

В българския финал при юношите Мартин Шишков се наложи над Виктор Спасов в кат. до 82 кг при класиците.

Наследниците на славните ни борци Радослав Великов и Георги Мърков също взеха медали.

Внукът на Мърков, който носи неговото име, взе сребро при момчетата в кат. до 48 кг на класическия стил, а Великов-младши триумфира при 38-килограмовите, но в свободния стил.

Ванеса Георгиева, бронзова медалистка от европейско първенство за девойки, пък стана първа за същата възраст.

Алан Джабиев, трети на европейско за юноши, пък триумфира за същата възраст при класиците в тежка категория.

На първенството имаше трима наши съдии - Каролина Грозданова, Дениз Хамид и Недко Зарев, за когото това бе последното първенство, след като навърши пределната възраст от 60 г. за международен арбитър.

По време на първенството с почетен от БФ Борба бе награден именитият Шабан Тръстена, олимпийски шампион, който в години бе и един от конкурентите на славния Валентин Йорданов.

Лудогорец увеличи преднината си на върха в Първа лига с минимален успех над Локомотив Пловдив
Неясна остава съдбата на Хашем Сафиедин, който беше спряган за наследник на Насрала