Няма да има дефицит на пазара на горива у нас. Това заяви премиерът Росен Желязков от трибуната на парламента в отговор на опасенията, че при плановия ремонт на рафинерията "Лукойл Нефтохим", който се очаква скоро, пазарът на горива може да се свие. В същото време собственикът продава рафинерията и седем кандидати имат интерес към рафинерията, като търсената цена е 2 милиарда щатски долара. В отговор на депутатски въпроси може ли държавата да стане собственик на "Лукойл", Желязков заяви, че българската държава не е в списъка на потенциалните купувачи, а това може да стане само ако има решение за това на парламента.
Скандал в парламента, след като лидерът на "ДПС - Ново начало" направи разкрития за готвена скрита продажба на Лукойл -Нефтохим от ПП-ДБ.
"Кирил Петков десетки пъти е бил в кабинета ми да обяснява, че не трябва да става държавен, а трябва някаква американска компания, на която той е консултант, да го вземе. И аз му казах как ще вземат Нефтохим? Не, много е важно, аз сега заминавам на турне да търся купувач. Видяхме го на какви турнета ходи - смешник жалък, седнал там на стадиона им маха и се надява да го видят някъде. Видяхме го да му се смеем всички", заяви лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски.
Кирил Петков отхвърли обвиненията.
"Няма как... някой да преговаря от името на частна компания. Това са на г-н Магнитски внушенията, той работи с внушения. Аз разбирам, че иска да открадне "Лукойл" по същия начин както направи с "Булгартабак", обясни Кирил Петков от ПП-ДБ.
"Той уволни всички хора там. Благоевград стана един от най-бедните региони. Представете си, ако му дадем на този човек през държавните пари да контролира "Лукойл", каза Кирил Петков.
След като вчера МЕЧ и "ДПС -Ново начало" поискаха одържавяване на Лукойл, днес и "Възраждане се обявиха в подкрепа на подобна сделка, но изразиха резерви към реалната цена на рафинерията.
"Да. Наистина "Лукойл" трябва да бъде държавен. Големият въпрос е защо, след като продадохме българската рафинерия "Нефтохим", след като я продадохме при това за символична цена, сега трябва да я купуваме години по-късно в пъти по-висока цена при условие, че аз въобще не съм убеден, че там има толкова големи и много скъпо направени подобрения, които да оправдаят увеличената цена. Ще се окаже накрая, че ние сме продали нещо, което грубо струва 1 милиард и сме го продали за 1 милион и сега ще го купим за 3 милиарда става въпрос за огромна кражба", коментира лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
Според Бойко Борисов държавата не може да задели такъв огромен разход за покупка на рафинерията при дупка в бюджета от 18 милиарда лева.
"Всичко сме втасали, откъде ще ги вземем тези 3 милиарда за да одържавят? Трябва ние да обясним как ще запазим ръста на пенсиите, ръста на доходите, как ще обясним на тези, които гласуваха за ГЕРБ, защо го няма санирането. И аз водих тежък разговор сутринта. Няма да позволя четирите години хаос, който създадоха тези момчета, водени тогава от президента, сега да се прехвърля на ГЕРБ", заяви лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов.
При изслушването на премиер и двама ресорни министри за състоянието на рафинерията, Росен Желязков обяви, че собственикът на "Лукойл" продава компанията си. Интерес са заявили 24 компании, от които са допуснати 7.
"Българската държава в случая не е в списъка на потенциалните купувачи. Българската държава би могла да бъде купувач, ако разбира се това е волята на Народното събрание и има осигурено финансиране за това и разбира се, ако се следва някаква обратна политическа логика, на тази която през 99-та година е довела до нейната приватизация", заяви министър- председателят Росен Желязков.
И успокои, че държавата може да защити стратегическите си интереси.
"Държавата има право да разреши или да не разреши тази сделка. Това само по себе си е пряка намеса в свободата на договарянето, но то се оправдава с мотиви, които са свързани с националната сигурност", каза премиерът.
От 28-ми февруари до 6-ти май рафинерията излиза в планов ремонт, обясни Желязков и декларира, че няма да има дефицит на пазара, защото има резерв от горива.