НОВИНИ

Външният министър на Грузия пред БНТ: Как може националният интерес на Грузия да бъде проруски?

Николай Кръстев
от Николай Кръстев
19:02, 19.12.2024
Чете се за: 19:20 мин.
По света
Снимка:
Слушай новината

Управляващата партия "Грузинска мечта" и нейното правителство не водят проруска политика. Това каза в специално интервю за БНТ министърът на външните работи на Грузия Мака Бочоришвили. С нея разговаря журналистът Николай Кръстев.

- БНТ: Благодаря ви, госпожо Бочоришвили, че сте гост на Българската национална телевизия. Защо вашето правителство замрази преговорите за членство на страната ви с Европейския съюз?

- Първо, благодаря ви много, че се интересувате от политиката и че обръщате внимание на темата за Грузия. За Грузия Европейският съюз е цел, която съществува от дълго време и тя е залегнала в нашата конституция от това правителство. Между другото още през 2018 г. и от времето на нашата независимост, бих казала, ние постъпателно се доближаваме до Европейския съюз. Моментът, който беше решаващ, беше през 2022 г., когато подадохме заявление за членство в ЕС, което беше добре обмислено и много важно за Грузия, тъй като тази възможност се появи за нас – да подадем молба за членство в ЕС и да получим статут на кандидат. Но този път не беше лесен, и както знаете, решенията на държавите - членки на ЕС, често идваха със закъснение, когато ставаше въпрос за Грузия, и това продължава и днес.

Решението на нашето правителство е, че, разбира се, ние вървим към европейска интеграция и сме напълно ангажирани с това, което имаме като правна основа за нашите отношения с Европейския съюз – Споразумението за асоцииране, което създава много солидна основа за нашата интеграция в ЕС. Но също така разбираме колко е важно за страната ни да осигури сигурност и стабилност, за да постигнем тази цел, защото без това ще бъде много трудно да се развиваме икономически и да направим необходимото за реформите, които са нужни, за да станем част от Европейския съюз. Много добре разбираме колко труден и сложен е този път, защото имаме опит от различни държави, включително и от вашата страна, България. Колко време отне на България да влезе в Европейския съюз?

Но в нашата ситуация срещаме доста сложен старт. Въпреки това вярвам, че в някакъв момент държавите - членки на ЕС, ще решат да започнат преговори с Европейския съюз, защото без това е невъзможно да се изградят отношения без да разговаряме помежду си, без да обсъждаме сериозни въпроси, като членството на Грузия в Европейския съюз. Така че решението ни да не поставяме в дневния ред откриването на преговори с Европейския съюз не означава, че не искаме европейска интеграция или че не искаме да сме част от Европейския съюз. Единственото, което искаме, е да предотвратим тази тема да се използва вътрешно за поляризация и за политически цели от някои групи, които предизвикват нестабилност в Грузия. Ако погледнете последните четири години, лесно можете да оцените как Европейският съюз беше използван за манипулации и политически цели вътре в страната, за да се дестабилизира Грузия. Това е само превантивна мярка от наша страна, за да осигурим стабилното развитие на страната.

Но, разбира се, ако държавите - членки на ЕС, решат, и е въпрос на тяхно решение, какво да правят с Грузия, ние сме тук, готови да се включим и да говорим за следващите стъпки относно членството в Европейския съюз.

- БНТ: Какво мисли грузинското правителство относно реакцията на САЩ и Европейския съюз за спирането на либерализацията на визите, по отношение на вашата страна, с което се осъжда полицейското насилие срещу протестиращите в Грузия?

Бих казала, че се сблъскваме с доста двоен стандарт, когато става въпрос за оценка на събитията в Грузия или за сравняване на политиките в Грузия и в други държави. Това, с което се сблъскваме, е, че в Грузия през последните дни имаше няколко дни на протести, когато хора излязоха на улицата. Но важно е да се погледне какво е искането на тези протести, защото това не е нещо ново за Грузия. Това се случи и през 2020 г. след парламентарните избори, когато опозицията реши да бойкотира парламента, и сега отново протестират, оспорвайки резултатите от изборите, като не признават тези избори. Това не е нещо ново за нас.

Винаги виждаме, че опозицията се опитва да направи това и да не приеме резултатите от демократичния процес. Но резултатът е много ясен. Повече от два милиона грузинци гласуваха на тези избори, а около 1,2 милиона от тях гласуваха за "Грузинската мечта". Това правителство има много силна подкрепа от грузинското общество.

Няма реална причина да се поставя под въпрос последният изборен резултат. Но за съжаление опозицията много често използва външни сили или външни влияния вътрешно и се опитва да изобрази себе си като подкрепени отвън, използвайки тази подкрепа, за да манипулира ситуацията тук. Видяхме, че радикални групи по време на протестите също използваха не съвсем мирни методи – например, молотови коктейли и фойерверки срещу полицията. В края на деня имаме повече от 200 души, ранени от полицията по време на тези протести.

Никой не говори за тази част от историята. Никой не иска да види как се развива ситуацията и от кого е подбудена. Често имаме много едностранчиво разглеждане на събитията, което създава много погрешна представа за Грузия и за всичко, което се случва тук в глобален план. Трудно е да се усети истинската картина и тя да се сподели. Затова ви благодаря, че говорите с мен.

- БНТ: Госпожо Бочоришвили, всъщност преди седмица вашият министър-председател, господин Иракли Кобахидзе, обяви, че е възможно да бъде съставен списък на враговете на страната, на тези държави, които нямат приятелски отношения с вашата страна. Може ли да обясните малко повече за това?

- Не е задължително, че ще създадем такъв списък. Ние всички живеем в тази страна и чуваме какви са тези изявления от различни политици и от различни държави, и какво е отношението към Грузия, което не може да бъде напълно пренебрегнато на определен етап. Но ако сте наблюдавали изявлението на правителството тази сутрин, то бе в отговор на решението на Литва и Естония да наложат санкции на грузински официални лица и граждани, което е много трудно за обяснение. Каква е основата на този списък? Честно казано, има много въпроси.

Така че, когато погледнете списъка, също разбирате, че е много трудно да се разбере сериозната причина за тези санкции и че те са мотивирани от различни причини.
Затова решихме да разберем, че на някакъв етап ще получаваме натиск, но също така разбираме колко е важно да поддържаме приятелски отношения с тези нации и техните народи като цяло. Така, че реакцията на Грузия може да бъде различна – например дипломатически реакции, но решихме просто да оставим нещата каквито са. Все още вярваме, че всички тези страни, с които имаме години на приятелство, в крайна сметка ще се върнат към приятелски отношения и ще чакаме този момент. Стратегическото търпение е основната ни политика, когато става въпрос за отношенията с нашите дългогодишни партньори.

- БНТ: Но не като списък на враговете ви, по подобие на този от Русия нали?

- Погледнете, ние трябва някак си да имаме и реакция в нашето общество, за да покажем, че виждаме и разбираме какво правят. Но от друга страна, реакциите на Грузия са различни. Това е ясно, мисля, за да не развалим двустранните отношения със страните.

- БНТ: Изглежда, че Грузия нарочно се самоизолира по отношение на европейската интеграция, тя спря процеса на интеграция в Европа. Помня, че преди една година много грузинци се радваха на статуса на кандидат за членство в Европейския съюз, а сега, една година по-късно, ситуацията изглежда съвсем различно.

- Това зависи преди всичко от Европейския съюз какви отношения искат да имат с Грузия. Ние взехме много сериозно решението от миналата година да получим статут на кандидат за членство, което означава нещо, в което се надяваме. Разбираме също така и трудностите, които идват с този процес на европейска интеграция.

Но отново, ние вярваме, че няма алтернатива на този стил и че най-добрият начин да разрешим проблемите в отношенията е да говорим помежду си. Но отново, това зависи от Европейския съюз и неговите държави-членки какви отношения искат да имат с Грузия. Грузия има много важно географско местоположение и е важна страна за Европа, както и за другите участници в този регион.

Виждаме интерес от страна на Европейския съюз към Грузия и е много трудно да бъдеш изолиран в този регион. Въпреки, че географски Грузия е разположена между двe морета, тя е много важна страна по отношение на свързването на Изтока и Запада, особено след руската агресия в Украйна и събитията в Русия и другите части на региона. Грузия играе много важна роля в т.нар. "среден коридор".

Мисля, че това е много важно за страните - членки на Европейския съюз, за Вашата страна, за Румъния, за Унгария, защото Грузия играе и продължава да играе много важна роля. От друга страна, ние многократно доказахме, че сме ангажирани партньори, надеждни партньори и че правим всичко, което е договорено и за което сме се ангажирали. Така че, отново бих казала, важно е да се разглежда Грузия сериозно.
Важно е също така да се разглеждат сериозно предизвикателствата, пред които Грузия е изправена - ние не сме в лесна ситуация, когато става въпрос за сигурността в нашия регион. Все още имаме двa регионa, окупирани от Русия и има военно присъствие там и уязвимоста ни не е нещо виртуално.

Тя е много реална и съществува, и затова сме много внимателни и предпазливи по отношение на много неща, за да не попаднем в ситуация, която може да създаде екзистенциални проблеми и предизвикателства за Грузия. Но в този случай, разбира се, ни трябват много открити и честни разговори с нашите партньори относно много въпроси, включително обстановката свързана със сигурността ни в региона.

- БНТ: Госпожо министър, вие сте напълно права относно стратегическата ситуация на Грузия в Черноморския регион, Кавказ и руската инвазия в Украйна. Но притеснявате ли се от приближаването на Русия и проруските сепаратисти в двата грузински региона Южна Осетия и Абхазия? Притеснявате ли се от украински сценарий на Вашата територия, защото 20% от Вашата страна са под окупация?

- Всичко е възможно и не е трудно да се анализират предизвикателствата, с които се сблъскваме днес, особено след като започна войната в Украйна през 2022 г. Грузия беше подложена на доста негативни кампании и не само на кампании, а и на действия от някои организации или групи в Грузия. Грузия беше единствената страна, в която бяха организирани протести след началото на войната в Украйна, в които се изискваше от правителството да се включи в този конфликт , в тази война. Разбира се, ние сме готови да подкрепим Украйна политически в рамките на международните организации и това сме правили с множество смели стъпки. Ние сме готови да подкрепим украинския народ в хуманитарен план и го правим, колкото можем. Имаме много украински деца, които учат в Грузия, и те имат възможност да учат на украински език, като предоставяме помощ в тази насока, доколкото можем.

Но, разбира се, имаме доста ограничено пространство за действие, заради окупацията, заради това, че не сме член на НАТО, което означава, че нямаме защитен чадър, и заради различни предизвикателства, с които се сблъскваме.

И, разбира се, тази деликатна ситуация трябва да бъде разбрана правилно. Но за съжаление, след началото на войната, ни бяха отправени искания за налагане на санкции срещу Русия, които биха имали нулев ефект върху Русия, но биха унищожили Грузия и увеличили сигурностните ни предизвикателства. Въпреки това, ние много стриктно спазваме санкциите, наложени от Европейския съюз, и нямаме нито един случай на заобикаляне на санкциите. Но все пак Грузия беше критикувана по този въпрос и се разпространяваха фалшиви информации за заобикаляне на санкциите. Това също създава въпроси, разбира се, защо този натиск, защо се случва това и защо Грузия е толкова цел на такива действия от различни актьори.

И да, това поражда много въпроси в грузинското общество, защото мирът за Грузия е много важен. Ние преминахме през няколко войни през последните 30 години и все още имаме разселени лица, които живеят в Тбилиси, чакат да се върнат по домовете си. Това е много свежа рана за грузинското общество. Мирът е много важен и всеки трябва да разбере защо сме толкова обсебени от запазването на мирното и стабилно развитие на страната.

- БНТ: Сега Грузия има новоизбран президент, господин Кавелашвили. Кой е той, всъщност? Нямаме много информация за него. Той представител ли е на проруската политика в Грузия или не? Много анализатори, с които разговаряхме в Тбилиси, казват, че новият президент също ще следва проруска политика по подобие на Грузинска мечта. Така ли е?

- Когато чуете това, трябва да зададете един въпрос: какво ви дава основание за това заключение, на какво стъпвате, за да твърдите, че някой е проруско настроен? Днес е много лесно да се поставят етикети на всеки, включително "проруско настроен", защото това стана нещо като лесен начин да се атакува някого. Това правителство не е направило абсолютно нищо в полза на Русия. Правителството на Грузинската мечта е на власт вече 12 години и не може да бъде посочено нито едно решение на това правителство, което да е било в полза на Русия, за разлика от предишното правителство. Това правителство води дела в международните съдилища, за да докаже, че Русия е окупираща сила и има правни основания за борбата ни за териториална цялост. Не е лесно да победиш Русия пред международното правосъдие.
А, ако се придържате към националните интереси, как може националният интерес на Грузия да бъде проруски? Това е напълно погрешно възприятие, създадено от различни групи без каквото и да е основание, без доказателства, без всякаква причина. Новоизбраният президент е бил член на парламента, идва от парламентарна група и е бил политик много години. В предишния си живот той беше известен футболист и е играл в различни клубове в Европа.

Но това е нещо различно. Най-важното е, че той е най-патриотичният човек в парламента, който винаги е готов да се бори за националните интереси на Грузия и който винаги е готов да защитава тези интереси. Той не е проруски настроен. Националният интерес на Грузия не може да бъде проруската политика.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Втори ден скандали в парламента около Споразумението с Украйна
Втори ден скандали в парламента около Споразумението с Украйна
Полският олимпийски комитет беше лишен от държавно финансиране
Полският олимпийски комитет беше лишен от държавно финансиране