Два труса разлюляха селищата между Гоце Делчев и Доспат. Първият беше със сила 4 по Рихтер, усетен в 10 часа сутринта. Два часа по-късно бе регистриран и втори по-слаб трус, с магнитут 3,5. Земетресението е било с дълбочина 10 километра, а най-сериозно е положението в село Осина, което се оказа в епицентъра. Земетресенията разшириха още повече пукнатините по къщите, причинени от свлачище в района преди време. В последните часове няма осезаеми вторични трусове. Все пак от Сеизмологичния департамент към Геофизичния институт обясниха, че трусовете може да продължат и в следващите няколко дни. Те обаче ще са по-слаби и не би трябвало да са над 3-та степен.
Два труса разлюляха селищата между Гоце Делчев и Доспат. Първият беше със сила 4 по Рихтер, усетен в 10 часа сутринта. Два часа по-късно бе регистриран и втори по-слаб трус, с магнитут 3,5. Земетресението е било с дълбочина 10 километра, а най-сериозно е положението в село Осина, което се оказа в епицентъра. Земетресенията разшириха още повече пукнатините по къщите, причинени от свлачище в района преди време.
Вижте как хората са усетили земетресението в репортажа ни от неговия епицентър - село Осина.
Хората в Осина разказаха, че сутринта чули силно бучене и за около 3 секунди къщите им се разтресли. Прозорците на някои от къщите излезли от рамките .
Около обяд, когато хората започнали да се съвземат от преживяното, последвал втори трус, който отново предизвикал паника.
По стените на няколко къщи в селото, които през зимата се напукали от активирало се свлачище сега зейнаха големи процепи. Две от къщите сега са опасни за живеене.
Славчо Хаджиев - кмет на село Осина: "Днес отново са помолени хората да бъдат изнесени отново да ги евакуираме. Те отказват."
Според експертите от община Сатовча, които направиха оглед на пораженията, ще бъдат нужни около 500 000 лева, за да укрепят и обезопасят пострадалите къщи.
В последните часове няма осезаеми вторични трусове. Все пак от Сеизмологичния департамент към Геофизичния институт обясниха, че трусовете може да продължат и в следващите няколко дни. Те обаче ще са по-слаби и не би трябвало да са над 3-та степен.
Няма връзка между днешното земетресение и слабия трус с магнитут 2.5, който беше регистриран в района на Мадан вчера. От Сеизмологичния департамент обясниха, че като цяло районът не е силно земетръсен и за последните 30 години са усетени не повече от 10 труса до 4-та степен. Исторически най-силното земетресение там било с магнитут 4.5 по Рихтер. Затова и прогнозите на сеизмолозите не предвиждат по-силни трусове.
Проф. Емил Ботев - ръководител на департамент "Сеизмология", Институт по геодезия, геофизика и география, посъветва: "Нека не се безпокоят - няма да има по-силен трус от този, който беше в 10 без 10, това е сигурно за района, а че близки по-сила афтършоци ще има верояно още няколко дни - и това е възможно и допустимо."