ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Системата "BG ALERT" предупреди за забелязания...
Чете се за: 00:12 мин.
Росен Желязков: Да влезеш в еврозоната е въпрос на...
Чете се за: 06:17 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Стив Ханке: Нямам особени съвети към Симеон Дянков, защото се движи в правилната посока

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:41 мин.
Икономика

Водещ Бойко Василев: Световноизвестният икономист, бащата на валутния борд Стив Ханке в момента, в който глобалните финанси сигурно са полудели. С него разговаря Катя Тодорова.

стив ханке нямам особени съвети симеон дянков движи правилната посока

Водещ Бойко Василев: Световноизвестният икономист, бащата на валутния борд Стив Ханке в момента, в който глобалните финанси сигурно са полудели. С него разговаря Катя Тодорова.

Репортерка Катя Тодорова: Той прави прогнози, които обикновено предизвикват спорове, но се сбъдват. Световноизвестният професор по приложна икономика от института "Джон Хопкинс", който в България наричаме баща на валутния борд - Стив Ханке, който гледа критично под очилата цяла поредица български правителства. Като начало от 1997 година, когато става съветник на бившия президент Петър Стоянов и пръв предупреждава, че реформите не вървят. Преди 3 години критикуваше българските власти, че не са използвали стабилността на валутния борд, за да направят дългосрочни промени. После упрекна тройната коалиция за това, че си затваря очите пред кризата. Професорът критик, който сега намираме в Ню Йорк и който с удоволствие ни показа по скайпа своята внучка Колин. Докато в България вървят полемиките какви реформи ще ни спасят и докато еврото пропада по световните пазари, а икономистите се чудят какво ще се случи на следващия ден. Някои икономисти предрекоха гибелта на еврото. Вие мислите ли така?

Стив Ханке: (превод) Не мисля, че еврото ще изчезне, но мисля, че ще стане по-слабо в сравнение с долара. Няма да се срине. Европа е част от обща територия с единна валута, но в България засега не е част от нея и мисля, че това е хубаво нещо.

Репортерка: Печели или загуби България от това, че не е в еврозоната?

С. Ханке: Европа е част от обща територия с единна валута, но България засега не е част от нея и мисля, че това е хубаво нещо.

Водеща: Каква трябва да бъде стратегията на България оттук нататък относно еврозоната?

С. Ханке: Мисля, че стратегията ви оттук нататък трябва да бъде да запазите валутния борд и да го направите още по-консервативен, и да влезете в еврозоната с валутен борд. Не се вълнувайте толкова от това, че не сте в еврозоната, не бързайте да скачате в нея, не е толкова важно.

Репортерка: Професорът винаги добре е запознат с българската действителност и неведнъж е повтарял, че най-големият недостатък у нас е корупцията и липсата на воля за реформи. Какви са неговите наблюдения сега. Добре ли се справя българското правителство в сложната ситуация с кризата?

С. Ханке: Мисля, че 60-те кризисни точки от плана на правителството са доста добри, върви се в правилната посока. Но бих искал да има повече цел в техните действия, да има по-голяма агресивност в съкращаването на разходите и да се върви към по-дългосрочни структурни реформи. Пълна приватизация на всички държавни мажоритарни или миноритарни дялове. Вижте тютюневия монопол. Спомням си, че още когато бях съветник на Петър Стоянов, препоръчвах това. Колко време е минало оттогава, а вие пак имате монопол.

Репортерка: Имате ли специален съвет към финансовия министър Симеон Дянков?

С. Ханке: Видях го преди 10 дни и говорихме за реформите. Нямам особени съвети към него, защото той се движи в правилната посока. Трябва да бъде много по-агресивен по отношение на разходите. Кризисният план е хубав, но той е само за момента. Кризата трябва да се използва, за да се изчисти държавата и всичко да бъде в рамките на дългосрочен план за борба с корупцията. Това е голямата зараза и проблем за България - корупция, корупция, корупция. Начинът, по който можете да се борите с нея, е да намалите ролята на държавата. Всичко да става прозрачно, а в администрацията да се наемат качествени хора, които да получават добри заплати.

Репортерка: Кой е най-големият риск пред българската икономика сега?

С. Ханке: Мисля, че най-големият риск идва индиректно от проблемите на Гърция, защото това, което става в Гърция, заразява останалата част от Европа. Европейската икономика е слаба, почти няма растеж и това е много лошо за България. Няма как от тази изнемощяла Европа да дойдат инвестиции в страната ви. Значи щом Европа се е проснала по гръб, това е лошо за България. Аз предчувствам, че прогнозираният растеж ще бъде по-бавен от предвидения, изобщо не предвиждам голям растеж в икономиката ви. Но, връщайки се към кризисния план, искам да напомня на министър Дянков, че кризата трябва да се използва за драстични реформи.

Репортерка: Стив Ханке е известен с това, че не се колебае да критикува и да дава дори неочаквани нови идеи. Мисли, че в управленските решения не може да има табута. Опасно ли е сега да се взимат пари от фискалния резерв?

С. Ханке: Не.

Репортерка: Защо?

С. Ханке: Ами фискалният резерв е сметка за черни дни. Когато има черни дни, трябва да се използват тези пари. Когато дойдат слънчеви дни, парите трябва да се върнат обратно.

Репортерка: Кой е най-простият съвет, който е валиден и за управлението на икономиката, и на държавата?

С. Ханке: Мисля, че България трябва да има един-единствен фокус и това е борбата с корупцията. Ако това е вашата цел, основният начин да се борите с корупцията е да намалите влиянието на държавата и агресивно да следвате този подход.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?