Интригата кой ще е победител на изборите ще остане до последно, поне такъв е изводът от последното проучване на агенция "Афис", проведено от 12 до 16 март. Силите на ГЕРБ и БСП са изравнени според данните от проучването, така че социолозите прогнозират, че е вероятно развръзката да дойде в последния момент или пък да се стигне до ситуация да се чака окончателното преброяване на гласовете и официалните резултати от ЦИК. Все още няма отговор и на въпроса колко партии ще прескочат 4-процентовата бариера - според данните на Афис в Парламента сигурно влизат 5 формации.
Очаква се по-висока избирателна активност в сравнение с предишните парламентарни избори през 2014-та, дори в сравнение с президентския вот през ноември. Повече от половината от избирателите са твърдо решени да гласуват, а още почти 20 на сто заявяват, че е много вероятно да го направят.
10-тина дни преди изборите БСП и ГЕРБ са с изравнени позиции, делят ги само стотни от процента. Трети твърдо стоят Обединените патриоти. ДПС и "Воля" също ще прескочат бариерата според предварителните проучвания, а шанс имат също Реформаторите заедно с "Глас Народен" и АБВ в коалиция с "Движение 21".
Сред колебаещите се - десните избиратели са малко по-разколебани, но и изборът им е по-труден.
Изборът вляво е по-стеснен и сведен основно до 2 възможности - БСП и Коалиция "АБВ - Движение 21". Близо 30 на сто търсят други леви формации и според социолозите е по-вероятно те изобщо да не излязат да гласуват.
Дясното пространство обаче изобилства от партии и коалиции, включително такива, които не се самоопределят като десни, но в кампанията си се представят като противници на левицата. От колебаещите се десни избиратели половината клонят към ГЕРБ, а сериозен процент биха дали гласа си за коалицията "Реформаторски блок - Глас народен".
Нагласите на избирателите на този етап от кампанията слагат Реформаторите и "Глас народен" и "АБВ - Движение 21" в сметките за разпределението на мандатите в бъдещия Парламент. Според социолозите от Афис изненада е партия "Воля" на бизнесмена Веселин Марешки, която на старта на кампанията е имала с 30 процента по-висока подкрепа, а в момента е изпреварена от ДПС. Именно на техните избиратели засега мобилизацията е най-висока.
Проучването е проведено между 12 и 16 март сред 1010 български граждани. Финансирано е със собствени средства на агенция "Афис".
"24 часа": Забраната за публикуване на резултати от екзит пол е абсурдна
Книжките на шофьорите от кървавата гонка на "Челопешко шосе" са валидни, но ще проверяват как са издадени
Съдът ще гледа мерките на задържаните за тежката катастрофа на „Челопешко шосе“
Властта представя инициативата "Кошница с грижа": Ще паднат ли цените на основните продукти?