ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Драконовски мерки за сигурност в Брюксел

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:46 мин.
У нас

Белгия повиши нивото на терористична заплаха до най-високото четвърта степен. 200 военни патрулират по улиците на Брюксел. Затегнати са мерките по границите. Минути след атентатите полицаи, военни и жандармеристи тръгнаха на лов за терористи по улиците и...

Драконовски мерки за сигурност в Брюксел

Белгия повиши нивото на терористична заплаха до най-високото четвърта степен. 200 военни патрулират по улиците на Брюксел. Затегнати са мерките по границите. Минути след атентатите полицаи, военни и жандармеристи тръгнаха на лов за терористи по улиците и ключовите артерии заради опасения, че някои от извършителите на днешните нападения все още са на свобода.

Животът в Брюксел замря часове след атаките. Спряха движението на метрото, на влаковете и на целия градския транспорт. Властите призоваха хората да не излизат навън. Родителите с часове нямаха връзка с децата си, защото детските градини и училищата не пускаха никого навън.

Въпреки шокът от случващотото се, Милена Илиева, която живее в Брюксел със семейството си от пет години, е запазила спокойствие, защото е получавала информация за двете си дъщери на всеки час.

Милена Илиева: "Директорът на училището ни изпращаше мейл непрекъснато. Това е изключително добра организация на властите в Белгия към този момент. Нормално е протекъл целият учебен процес. Моите деца изобщо не знаят за какво става дума. Не знаят нищо, те нямат и мобилни телефони. Те са забранени в училището, което учат. Все още не се знае какво се случва. Дали утре ще бъдат на училище. Дирекорът ни каза, че чакат нареждане от Министерството, от Общината".

Всички останаха блокирани на работните си места. Освен това властите препоръчаха да не се звъни по телефона, за да не блокират системите на мобилните оператори.Препоръчваха да се изпращат текстови съобщения и да се използват социалните мрежи.

Евакуираха сградите на правителството и на парламента. Всички срещи в сградите на европейските институции бяха отменени.

Черният вторник за Брюксел започна в 8.00 часа сутринта, когато силен взрив разтърси залата за заминаващи пътници на летище "ЗАвентем".

Уини Атитубо, филипинка: "Бях до тоалетна, когато усетих труса. Таванът започна на места да пада. Всички крещяха. Няколко минути по-късно последва нов гръм. Всичко притъмня. Видях много хора в кръв, мислех само как да изляза и бягах с всичка сила, зарязах си багажа. Сякаш беше настъпил края на света".

Веднага след първите експлозии на летището в Брюксел, всички полети бяха отменени за следващите 24 часа Службите откриха невзривила се бомба в залата за заминаващи, както и автомат Калашников. Поне едното нападение е извършено от атентатор-самоубиец, категорични са белгийските власти. По последни данни в "ЗАвентем" са загинали най-малко 13 души, а над 80 са пострадали.

Около 9.00 часа сутринта последва нов взрив – този път на метростанцията "Маалбек". Тя се намира в близост до квартала, в който са съсредоточени сградите на европейските институции. Всички служители от тях веднага бяха евакуирани. Ранените в метрото са над 50 души, а загиналите повече от 20.

Според френската телевизия Бе Еф Ем Те Ве белгийското разузнаване е разполагало с информация за готвените атентати още в понеделник. Мястото и времето на нападенията са били неизвестни. Днешните нападения се случват само четири дни след залавянето на терорист номер едно в Европа Салах Абделслам, който е последният оцелял атентатор от атаките в Париж през ноември. Според някои анализатори новата серия от кървави нападения е отмъщение за залавянето на джихадиста. Други експерти обаче са категорични, че подобни координирани атаки са готвени от седмици.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?