С презентации и лекции, експерти от най-големия природен парк в България - Национален парк Рила представиха редки, защитени животински и растителни видове в Информационния център в Благоевград. Поводът - Международният ден на биологичното разнообразие. Инициативата премина под надслов “Биологично разнообразие и устойчив туризъм”.
This is a modal window.
Национален парк Рила е най-големият парк в България и един от най-големите в Европа. В неговата територия попадат зони, напълно защитени от въздействието на човешка дейност. Горските екосистеми в парка съществуват повече от век.
Стефан Киров, главен експерт в “Национален парк Рила”:
“Самият Национален парк е с повече от 90% естествени екосистеми. Богато е биоразнообразието представено от растения, животни, гъби и разбира се техните местообитания."
В парка своите местообитания са запазили и едни от най-редките и застрашени видове птици - глухарят, както и двата редки вида кълвач белогръб и трипръст. Освен традиционните маршрути, които са около 500 километра, се създават и специални екопътеки като част от развитието на устойчив туризъм в Националния парк.
Стефан Киров, главен експерт в “Национален парк Рила”:
“Това са тематични маршрути, екопътеки 11 изградени такива и там се насочват посетителите, за да се интерпретира природното богатство. Голяма част от тях са посветени на някои уникални видове като рилска иглика, рилски равен, кафява мечка, скален орел, благороден елен, балканската дива коза, която е символът на Национален парк Рила.”
На 5 юни - Световния ден на околната среда, ученици - доброволци от училищата в Благоевград ще имат възможност да се разходят в защитените територии на парка, за да видят отблизо уникалните флора и фауна.