ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Мобилно приложение следи биоразнообразието в Черно море

БНТ2-Варна от БНТ2-Варна Бистра Варнева
A+ A-
Чете се за: 00:47 мин.
У нас

Ново мобилно приложение дава възможност всеки да следи състоянието на Черно море и да дава информация за открити интересни риби, птици и растения, обявиха от Сдружение „Зелени Балкани”. Приложението работи от лятото на миналата година, а първите резултати бяха обявени днес, по повод 2 февруари – Световният ден на влажните зони, сред които е и Черно море.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Black Sea Watch или "Черноморски наблюдател" – така се нарича мобилното приложение, което е разработено в рамките на съвместен проект на Сдружение Зелени Балкани в партньорство с Басейнова дирекция “Черноморски регион” във Варна и учени от Истанбул.

      Димитър Попов – Сдружение “Зелени Балкани”
      "Целта на тези приложения е да помогнат на хората, които обичат Черно море, да проучат и се запознаят с неговите обитатели – растителни и животински видове, а от друга страна, да им даде възможност да станат и учени любители, тъй като приложението се ползва за записване на наблюдения."
      Таня Милкова – началник отдел в „Басейнова дирекция“ - Варна
      "Идеята на проекта е да повиши капацитетът на провеждане на изследванията на морската околна среда по три от качествените характеристики, изисквани от Морската рамкова директива за морска стратегия - това са морски отпадъци, шум и еутрофикация."

      Чрез мобилното приложение природолюбителите успели да засекат един много рядък за нашето море вид.

      Димитър Попов – Сдружение “Зелени Балкани”
      "Беше регистрирано присъствието на морска костенурка карета в Румъния, в най-южната част на делтата на Дунав, а това в исторически план е пето или осмо наблюдение изобщо на този вид, който е типично средиземноморски и е много рядко навлиза в Черно море."

      Вече е създадено лого за изследванията, насочени към опазване на Черно море. В тези дейности могат да се включат не само отговорните институции и природозащитниците, но и всеки, който обича природата.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?