МВР и прокуратурата в съвместна акция. Проверяват се областите в страната с най-много отпуснати инвалидни пенсии. Съмненията са, че част от хората получават пенсии за общо заболяване без дори да са се явили на ТЕЛК. В Силистра имало посредници, които срещу 600 лв уреждали фалшиви решения. Образувани са 4 досъдебни производства и 7 прокурорски преписки. За момента няма задържани, но до дни вероятно ще има хора с повдигнати обвинения. Репортаж на Альоша Шаламанов.
Проверката започнала преди месец по разпореждане на премиера и главния прокурор. Разследващите започнали от областите с най-много отпуснати инвалидни пенсии. Рекордьор e Силистра с 28%. Всеки трети пенсионер от Село Черник получава инвалидна пенсия, сочат данни на НОИ.
Гюлстун Алекбер - кмет на с. Черник: Преди около 8 години беше нашумяло нещо такова. Но в момента не сме чували за този вид пенсиониране.
Според кметицата част от хората с инвалидни пенсии получили писма от ТЕЛК.
Гюлстун Алекбер - кмет на с. Черник: И се оказа, че ги викат наново в ТЕЛК. Някои хора си спомням, че и връщаха суми.
При проверки в Силистра сега разследващите открили много празни бланки за ТЕЛК, лични документи и списъци с лични данни. Разпитани са над 200 души.
Ивайло Иванов - главен секретар на МВР: Голям процент от хората с които сме беседвали се оказа, че не знаят от какво са болни, не знаят къде са се лекували, не знаят каква им е диагнозата. Можем да направим обосновано предположение,че тук става въпрос за фиктивно издаване на документи.
В Силистренско действали и посредници, които уреждали фалшиви решения на ТЕЛК.
Иван Гешев - зам.-главен прокурор: Взимат 600 лева и се свързват със съответния човек, за да уредят ТЕЛК без въобще лицето да ходи на каквато и да било комисия, без да представя документи. И в крайна сметка лицето придобива инвалидна пенсия без въобще да е ходило никъде.
Цената на услугите на посредниците достигала 2500 лева в зависимост от региона, в който работят. Повечето хора се оказвали с еднакви диагнози, като болки в кръста, колената и високо кръвно налягане. Някои лежали фиктивно в болница, за да се сдобият с решение на ТЕЛК и право на инвалидна пенсия.
Иван Гешев - зам.-главен прокурор: Едни огроомни суми - стотици милиони изтичат в пясъка и не стигат до реалните хора, които имат нужда от тези пари. А това са инвалидите.
Над 450 000 души получават инвалидни пенсии. През миналата година разходите на Националния осигурителен институт са за тях надхвърлили 1 милиард и 560 милиона лева.
Ивайло Иванов - управител на НОИ: Тревожен е фактът, че в разрез с демографската тенденция броят на пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, които се падат на 100 души от населението нараства във всички области на страната.
Хората с инвалидни пенсии и решения на ТЕЛК имат право да се възползват от 39 социални права, като безплатна винетка, талон за паркиране, намалена карта за градския транспорт.
От МВР и прокуратурата обещаха, че проверки за източване на НОИ ще има в цялата страна.