ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Двама пациенти от РСМ в "Пирогов" са...
Чете се за: 03:27 мин.
Нападателят на синоптиците ще е под домашен арест, но в...
Чете се за: 02:27 мин.
Президентът Радев се подписа в книгата за съболезнования...
Чете се за: 00:55 мин.
Тежко остава състоянието на 14-те пострадали от Кочани,...
Чете се за: 01:10 мин.
Ден на траур в България в знак на съпричастност с...
Чете се за: 01:50 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Проф. Гетов: Няма да фалират аптеки заради системата за верификация на лекарства

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:00 мин.
Още

Русенските фармацевти обмислят да бойкотират двете електронни системи за снабдяване с лекарства, които трябва да бъдат въведени през февруари. Едната е свързана с разпространението на фалшиви медикаменти в Европейския съюз, а с другата се цели да се спре нерегламентираният експорт и реекспорт на лекарства. Според фармацевтите това ще изисква сериозни разходи. Председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов увери в сутрешния блок на БНТ, че внедряването на системата за верификация на лекарства няма да доведе до фалит на аптеки в страната.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Проф. Гетов заяви, че предстои до края на годината преходен период, в който на пазара ще има лекарства с код и без код и че никой не трябва да се притеснява за това, че няма да намери определени лекарства в аптечната мрежа. До края на 2019 г. също така няма да се налагат глоби на аптекарите.

Ако дадена аптека работи с НЗОК и има необходимия софтуер, сега е необходимо само оборудването с т.нар. "Четец", който би струвал около 200 лв., допълни Гетов.

Системата е паневропейска, като не важи за Гърция и Италия, тъй като те вече имат сходна. Няма да се плаща такса за присъединяване или за работа на системата в следващите години.

По думите на проф. Гетов самата неяснота какво предстои създава смут сред аптекарите в страната.

;

След 9 февруари производителите на лекарства са длъжни да слагат върху опаковките индивидуален идентификационен код, а аптекарите да проверят със специален четец дали медикаментите са фалшиви. Не всички аптеки обаче могат да си позволят да инвестират в новата електронна система.

Елена Бобева - магистър-фармацевт: „От крайния търговец, т.е. се изискват аптечен софтуер,четци. Всичко това на аптеките ще струва над 33 млн лева.

В България откритите фалшиви лекарства са по-малко от 0,1%. Затова фармацевтите смятат, че контролът трябва да се затегне не при тях, а при онлайн продажбите.

Елена Бобева - магистър-фармацевт: Имайки предвид, че аптеки пазаруват изцяло от лицензирани складове на едро, процентът това да се случи в аптека е много малко вероятен.
Пламен Филев - председател на Регионалната колегия на Българския фармацевтичен съюз в Русе: До нас лекарствата, които получаваме, достигат с фактури, коя партида от кои лекарства, колко бройки пристигат. Така че това е предварително зададена информация.

По данни на фармацевтите не всички държави в Европейския съюз ще въведат тази система от 9 февруари.

Свързани статии:

Въвеждат система за разпознаване на фалшиви лекарства
Въвеждат система за разпознаване на фалшиви лекарства
Европейския съюз въвежда система за разпознаване на фалшиви лекарства. Тя ще заработи от 9 февруари и за момента през нея ще се проверяват само медикаментите, които се изписват с рецепта. За целта върху опаковките ще има специални кодове. Чрез тях аптеките ще проверяват дали лекарството е истинско.
Чете се за: 00:59 мин.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?