Категорично несъгласие с твърденията за връзка между водната криза и работата на ВЕЦ-овете изрази Асоциация „Хидроенергия" в отворено писмо до ангажираните с хидроенергийния сектор институции. В последните седмици покрай тежката кризисна ситуация на територията на община Перник все по-често се прави необоснована връзка между работата на ВЕЦ-овете и липсата на вода в язовирите, заявиха от пресцентъра на Асоциация „Хидроенергия".
Според тях твърденията, че водноелектрическите централи носят отговорност за намалените водни количества, породени от спецификите и промените в хидрологията, показват липса на компетентност и непознаване на механизмите и процесите, съпътстващи производство на електроенергия от вода.
През изминалата 2019г. ВЕЦ работят в условия на силно намален воден приток в сравнение със средните исторически стойности за страната, а отчетеното производството е с над 30% по-ниско от средните стойности за периода 2004 – 2019г. Това сочи анализ на секторните данни за обемите на производство през последните 15 години.
Официалните данни от хидрометеорологичния бюлетин на Националния институт по метеорология и хидрология показват, че общият обем на речния отток в страната за последното тримесечие на 2019 г. е с 31% по-малък от стойностите за 2018 г., а средномесечните водни стоежи са под месечните норми и са със стойности по-ниски спрямо предходната година. В резултат на това към днешна дата десетки централи на практика не работят или обработват единствено количества за осигуряване на минималния екологичен отток. Осигуряването на минималния екологичен отток е задължително условие съгласно Закона за водите, с оглед запазване на непрекъснатостта на реките и поддържане на доброто качеството на водните екосистеми и на влажните зони, според изискванията за опазване на околната среда.
Асоциация „Хидроенергия" призова да бъде представен коректно процеса на производство на енергия от ВЕЦ - в хода на осъществяване на дейността си ВЕЦ използват само кинетичната енергия на водата, без реално да употребяват воден ресурс. След преработване на съответните количества, водата се връща в руслото на реката, без да има изменение в количествения състав. В този смисъл ВЕЦ няма как да окажат отрицателно въздействие върху водоснабдяването в страната, а напротив – те често са част от по-широка инфраструктура за задоволяване на обществените приоритети.
От Асоциация „Хидроенергия" подчертават, че България се прилага концепция за интегрираното управление на водните ресурси, която се изразява в следния приоритетен ред на водоползване: за питейно-битови нужди, за лечение и профилактика – само за минерални води, за земеделски цели, за други цели, включително промишлени цели, отдих и хидроенергетика. Производството на енергия от вода е с най-нисък приоритет и ВЕЦ работят едва след като са задоволени обществените потребности, пише още в съобщението до медиите.