Европейците следят с внимание ще поднесат ли изненади изборите тази година в страните от Евросъюза, засегнати от популистката вълна. През есента на 2015-та година поляците преобърнаха политическото статукво сизбора на консерваторите на Ярослав Качински. Партията "Право и справедливост" е определяна като популистка, търпи критики от Брюксел и вътрешната опозиция, но година от началото на управлението си остава политическата сила с най-голямо одобрение, особено в селските райони. Вижте защо.
"Право и справедливост" на Ярослав Качински спечели изборите през 2015-та с 38 на сто от гласовете. В много села като това на два часа на изток от Варшава обаче за нея за гласували 85 на сто. Подкрепата е дошла от хора
като Витолд и Барбара Погожелски. Препитават се много скромно с добитък,пшеница и ечемик. Казват, че евросубсиите идват рядко. Преди са отглеждали цвекло за местната захарна фабрика, но тя е фалирала.
Витолд Погожелски: "Обезлюдено е, все празни къщи, всички избягаха."
Петте деца на семейството също са потърсили прехрана в града. Други по-далеч - на запад. През осемте години управление на дясноцентристката Гражданска платформа Полша бележеше непрекъснат икономически растеж, дори през финансовата криза. Възходът, видим в града, не е докоснал места като това. Сега хората в тях не се трогват от вълненията в градовете, че "Право и справедливост" нарушава независимостта на институции като Конституционен съд и медии. Приемат протестите като боричкане за власт на провалени политици, както им обясняват свещениците в църквата.
Барбара Погожелска: "Навсякъде все за политика говорят, тук спорят, там спорят, аз казвам, хайде малко спокойствие."
Войчех Мойковски, кмет на с. Кобилин Боржими: "Хората имат доверие на Качински. Може би чувстват нужда някой да управлява с по-здрава ръка. Тук населението е предимно католическо."
Лешек Межински, общински съветник: "Тук хората са против протестите. Лозунгите за защита на демокрацията определено не срещат разбиране. Хората се надяват Полша да стане здрава нация. Мнозина заминаха на запад, в САЩ, и печелят добре там, но западният начин на живот не се одобрява."
"Право и справедливост" изпълни изборните си обещания - безплатни лекарства за възрастните, по-високи пенсии, по-ниска пенсионна възраст, по-висока минимална надница. Най-популярна е месечната помощ от 500 злоти - 116 евро - за второ и всяко следващо дете. Получават я и най-бедните с едно дете. Все пак някои си задават въпроси.
Йоланта Йедручек, собственик на малка погребална фирма: "Добре, хората получават помощи, но правителството отнякъде трябва да намери парите. Откъде? Ще трябва да ги вземат от данъкоплатците. Отнякъде трябва на
напълнят бюджета."
"Право и справедливост" наследи солиден бюджет от предишното центристко правителство на Гражданска платформа и за момента може да си позволи скъпите програми. През 2016-та в страната са се родили 16 хиляди деца повече отколкото в предходната. А подкрепата за управляващите е 40 процента, два пъти повече, отколкото за основната опозиционна сила Гражданска платформа.