ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Рисунки от бактерии: екип от биолози в Русе участва в изложби

bnt avatar logo от Виолета Никифорова
A+ A-
Чете се за: 00:44 мин.
Още

Русенски екип от биолози за трети път участва в изложба със свои рисунки, които се правят от живи бактерии. Инициативата се заражда преди години в специализирано научно издание. Целта е участниците да развихрят въображението си и да покажат творческите си заложби.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      В екипа, който създава картините с бактерии, е Татяна Малакова, която е биолог в лабораторията на Университетската болница „Канев" в Русе. Тя и нейни колежки вече са усвоили тънкостите на рисунките. За платно им служи плосък стъклен съд, на дъното на който има поставен гел, а за четка използват специален уред.

      Татяна Малакова - биолог в Микробиологична лаборатория, УМБАЛ "Канев" - Русе: Процесът на рисуване с бактерии започва с това да изберем подходящи бактерии, които могат да образуват пигменти.

      Живите организми имат червен, зелен кафяв или друг цвят, разказват микробиолозите. За да стане картината, първо се взема от определен вид бактерия и се рисува с нея на дъното, после се правят очертанията с другия цвят.

      Татяна Малакова: След като нарисуваме рисунка е необходим период на култивиране на бактериите, който е от 24 часа на 37 градуса, тогава бактериалната култура става видима с просто око.

      Картините обаче имат кратък период на съществуване - до 2 седмици и то ако се съхраняват в хладилник. Все пак биолозите предупреждават, че аматьори не бива да се опитват да рисуват с бактерии, защото при определени обстоятелства те могат да станат опасни и да причинят инфекция.

      Първият художник, рисувал с тази изразна техника, е не кой да е, а самият Луи Пастьор. Човекът, на когото науката дължи откриването на ваксините, пастьоризацията и бактериалната ферментация.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?